null

Festiwal Skrzyżowanie Kultur 2022

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kobieta na scenie śpiewa do mikrofonu.
Autor: Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Artyści z Włoch, Grecji, Estonii, Ukrainy, a nawet z Mali i Korei Południowej wystąpią na tegorocznym Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. To 18. edycja wydarzenia, które będzie się odbywać od piątku do niedzieli w Teatrze Dramatycznym.

Podczas koncertu inaugurującego wystąpi pochodząca z południa Włoch Maria Mazzotta, jeden z wiodących głosów grupy Canzioniere Grecanico Salentino. Tego samego wieczoru będzie można usłyszeć wirtuoza liry – Steliosa Petrakisa z kwartetem. Grecy wykonają epickie pieśni i lamenty, prezentując muzyczne tradycje Krety, z której pochodzą.

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie Yegor Zabelov – białoruski muzyk, uciekinier z Mińska, który zaczął grać na akordeonie jako siedmiolatek. Popularność zyskał dzięki założonym przez siebie zespołom Gurzuf i Yegor Zabelov Trio, z którymi koncertował w całej Europie. Spora część jego dorobku artystycznego związana jest z Polską – współpracował m.in. z Włodzimierzem „Kiniorem” Kiniorskim i Lao Che, tworzył muzykę do spektakli teatralnych i niemych filmów. Wraz z Yegorem gościnnie wystąpi Daria Kosiek. Zaprezentują projekt przygotowany specjalnie na festiwal, będący muzycznym komentarzem dotyczącym sytuacji w Ukrainie, a także kwestii łamania praw człowieka i aspiracji wolnościowych społeczeństwa białoruskiego.

W sobotę na scenie pojawi się także grupa Dakh Daughters, jedyny w swoim rodzaju muzyczno-eksperymentalny kabaret, freak show na pograniczu teatru i muzyki. Sobotni koncert zakończy występ Les Amazones D’afrique. Muzyczny projekt zbudowany wokół mariażu tradycyjnych zachodnioafrykańskich kultur ze współczesnymi brzmieniami dubu, bluesa, funku czy popu.

W ostatnim dniu festiwalu na scenie Teatru Dramatycznego pojawi się Kapela Maliszów, pochodząca z Męciny Małej, malowniczej wioski w Beskidzie Niskim. I później Mari Kalkun, jedna z wiodących postaci współczesnej estońskiej sceny folkowej, która łączy muzykę korzeni z osobistą wypowiedzią i pisaniem piosenek.

Festiwal zakończy koncert Gyeonggi Sinawi Orchestra z Korei Południowej. GSO stawia na sztukę interdyscyplinarną, łączy tradycyjne i nowoczesne sposoby wykonywania muzyki koreańskiej z innymi formami sztuki, wplatając często elementy muzyki zachodniej. W zespole można usłyszeć m.in. instrumenty tradycyjnie używane w muzyce Sinawi: flety haegeum i daegeum, obój piri, bębny janggu i buk, a także charakterystyczne dla muzyki koreańskiej cytry gayageum i geomungo. W skład GSO wchodzi również zespół wokalny, wykonujący przede wszystkim minyo – pieśni ludowe.

Pełny program Festiwalu Skrzyżowanie Kultur znajduje się na stronie internetowej.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze m.st. Warszawy w 2005 roku, a organizowany przez Stołeczną Estradę odbędzie się w tym roku po raz osiemnasty. Ma na celu prezentację najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury z całego świata. Jest to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy.