null

Fantastyczne kino w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rysunek fantastycznej postaci obok kolorowych napisów na fioletowym tle.

W środę rusza jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal kina grozy – Splat!FilmFest. Na ekranach warszawskiej Kinoteki zostanie wyświetlonych 30 tytułów już docenionych na światowych festiwalach. Przegląd mrocznego kina potrwa do 30 października.

Trzon programu stanowią polskie premiery najlepszych światowych horrorów, thrillerów, mrocznych dramatów, czarnych komedii, sci-fi, a także fantasy, których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce i nie trafiły jeszcze do dystrybucji kinowej.

Jak co roku program został podzielony na bloki tematyczne, które ułatwią widzom wybór odpowiednich tytułów oraz przygotują na czekające ich doświadczenia. W tym roku filmy pokazywane będą w następujących sekcjach: Strach i terror, Strasznie śmieszne, WTF, Dokumenty.

Program 8. edycji SplatFilmFest wzbogacą także sekcja filmów krótkometrażowych, kultowa polska „Obróbka skrawaniem” z 2001 uznawana za pierwszy polski film gore oraz gościnny pokaz w ramach cyklu „Najlepsze z Najgorszych”.

Festiwalowe seanse będą się odbywać w warszawskiej Kinotece od 26 do 30 października. Od 3 do 13 listopada filmy festiwalowe będą również dostępne online na platformie Mojeekino.pl.

Pełny program pokazów dostępny jest na stronie festiwalu.

Straszny festiwal

Od 2019 roku Splat!FilmFest jest członkiem prestiżowej Méliès International Festivals Federation. Jest to sieć ponad dwudziestu najważniejszych festiwali gatunkowych z 16 krajów z całego świata.

W marcu 2022 roku Splat!FilmFest został uznany przez popularny amerykański magazyn Dread Central za jeden z najlepszych horrorowych festiwali na świecie.