null

Fałszywy przystanek ma pomóc chorym na Alzheimera

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
E. Lach
E. Lach. Fałszywy przystanek przed Centrum Alzheimera

W piątek, 24 czerwca, przed Centrum Alzheimera przy al. Wilanowskiej 257 stanął fałszywy przystanek autobusowy. Z jednej strony ma on zatrzymywać pacjentów, którzy wraz z postępem choroby często podejmują próby ucieczki, z drugiej – informować o możliwościach specjalistycznej pomocy.

W chorobie Alzheimera jednym z możliwych objawów jest popęd do ucieczki, zwany dromomanią. Pacjenci usiłują wówczas wrócić do miejsca znanego i kojarzącego się z bezpieczeństwem, a więc do domu. Skłonność ta pojawia się najczęściej w późniejszych stadiach choroby, jest jednak bardzo kłopotliwa dla opiekunów, którzy muszą powstrzymywać podopiecznych przed niespodziewanymi próbami ucieczki.

Pomysł utworzenia fałszywego przystanku opiera się na przekonaniu o aktywności pamięci długotrwałej u chorych na Alzheimera. Choć zazwyczaj nie są oni w stanie przyswajać nowych informacji, doskonale znają oznaczenia przystanków i wiedzą, że to z nich mogą dostać się do domu. Nieprzypadkowy był więc w tym przypadku wybór oryginalnej wiaty z lat 90-tych.

Zlokalizowany tuż przy wyjściu z Centrum przystanek ma być miejscem, w którym opiekunowie będą mogli w porę odnaleźć zbiegłych podopiecznych i przekonać ich do powrotu – tym bardziej, że wówczas nie będą oni nawet pamiętać, dlaczego się tam znaleźli. Pomysł, zrealizowany po raz pierwszy w 2008 roku w Benrath Senior Centre w Dusseldorfie, okazał się skutecznym sposobem na to, by oszczędzić pacjentom niebezpiecznej podróży, a opiekunom – stresujących poszukiwań.

Przystanek będzie także pełnił funkcję informacyjną o działalności Centrum. W gablotach reklamowych wkrótce pojawią się szczegółowe informacje na temat form pomocy chorym na Alzheimera i oferty placówki.

Przystanek powstał dzięki wspólnej inicjatywie Centrum  Alzheimera, Zakładu Transportu Miejskiego oraz firmy ADPOL (AMS).

Fałszywy przystanek przed Centrum Alzheimera. fot. E. Lach
Zobacz galerię (2 zdjęć />)
Centrum Alzheimera przy al. Wilanowskiej 257. fot. E. Lach