null

Eurowarsztat w Muzeum Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jak Unia Europejska może pomóc migrantom spoza swoich granic? Z jakimi problemami społecznymi najczęściej borykają się osoby bez europejskiego paszportu? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć Marta Romankiv w projekcie artystycznym, którego rezultaty można oglądać do 30 lipca w Galerii Rynek 30.

Marta Romankiv od wielu lat mieszka, studiuje i pracuje w Polsce, w swoim projekcie artystycznym pyta migrantów i migrantki o to, jak widzą przyszłość Europy oraz jakie problemy społeczne dostrzegają na co dzień.

Projekt zakłada prezentację kilku nagranych wcześniej wywiadów (m.in. w Krakowie i Poznaniu) oraz realizację kolejnych w Galerii Rynek 30. Działanie ma charakter otwarty, jest fragmentem rozprawy doktorskiej Marty Romankiv. Wcześniej był pokazywany m.in. w Pawilonie Poznań.

Marta Romankiv urodziła się w 1995 roku i jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła ceramikę artystyczną we Lwowie, kontynuowała studia w Polsce – w Krakowie i Szczecinie. Obecnie jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej zainteresowania to przede wszystkim prawa obywatelskie i pracownicze. Interesuje ją także temat wykluczenia społecznego w kontekście migracji, jak i związanych z tym problemów tożsamościowych.

Galeria Rynek 30, jedno z miejsc wystawowych Muzeum Warszawy, jest polem działań młodych twórców, artystów, ale też kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączy świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesnością. To miejsce spotkania i łącznik pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne.

Więcej infromacji na stronie: muzeumwarszawy.pl/wystawa/marta-romankiv-eurowarsztat.