null

Ekopoukładani – wymień elektroodpady na rośliny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widzimy tylko wyciągnięte ręce - kobieta odbiera od mężczyzny kupon na wymianę elektrośmieci na sadzonki. W tle znajduje się stół, na który leży plakat akcji i stoi kilka doniczek z kwiatkami

Letnie kwiaty w zamian za elektrośmieci. W sobotę, 26 czerwca podczas warszawskiej akcji „Ekopoukładani” na Targu Śniadaniowym, mieszkańcy mają okazję pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i starych baterii. Miasto zachęca do recyklingu problematycznych odpadów rozdając sadzonki.

Zepsuty blender, żarówka, niedziałający telefon, uszkodzone zabawki na baterie - wiele elektroodpadów zalega w domach warszawiaków. Ten rodzaj śmieci wymaga właściwej utylizacji. W ostatnią sobotę czerwca, w godz. 10.00-15.00, przy al. Wojska Polskiego 1 (Żoliborz) miasto szykuje specjalną zbiórkę „Ekopoukładani”.  Na uczestników akcji czekają sadzonki - aksamitki, petunie, begonie, szałwie i lobelie.

Przynieś elektroodpad, otrzymaj kupon na roślinkę

Każdy jeden kupon to jedna sadzonka kwiatów. Mieszkańcy przekazujący elektroodpad do punktu ElektroEko otrzymają w zamian kartonik, według przelicznika:

  • mały sprzęt (np. blender, żelazko, zabawka na baterie) = 1 kupon;
  • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz) = 2 kupony;
  • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 kupony;
  • baterie - 20 szt. = 1 kupon, 40 szt. = 2 kupony, 60 szt. = 3 kupony.

Uwaga, kupony nie są przyznawane za kable i przewody elektryczne. Każdy uczestnik akcji może otrzymać maksymalnie 7 kuponów. Akcja „Ekopoukładani” trwa do godz. 15.00 lub do wyczerpania zapasów sadzonek. Aktualności o akcji można śledzić na wydarzeniu na Facebooku.

Śniadanie w słońcu, na leżaku - stolica wolnego czasu

Podczas Targu Śniadaniowego w godz. 9.00-16.00 (przy al. Wojska Polskiego 1, niedaleko stacji metra Plac Wilsona) mieszkańcy mają okazję spotkać się w cieniu drzew, wypocząć na leżaku oraz kupić i spróbować regionalnych przysmaków z całej Polski, dań kuchni egzotycznych czy też naturalnych kosmetyków. Aby uniknąć nadprodukcji plastiku, potrawy i napoje podawane są głównie w naczyniach biodegradowalnych. Wydarzenie odbywa się cyklicznie, w każdy słoneczny weekend.

Recykling elektroodpadów

Tylko w przeciętnym smartfonie znajduje się platyna, pallad, miedź,  złoto, srebro i sporo tzw. „metali ziem rzadkich”, czyli cennych pierwiastków używanych w przemyśle. Są one w części odzyskiwane, jeśli trafią do odpowiedniego zakładu recyklingu. Mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie pozbyć się elektrośmieci na cztery sposoby:

Za pomocą warszawskiej wyszukiwarki Segreguj na 5 można łatwo sprawdzić, gdzie prawidłowo wyrzucić dany odpad.

W metalowym koszyku znajduje się wiele elektrośmieci do wymiany na sadzonki
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Widać tylko czyjąś dłoń w przejrzystej rękawiczce foliowej, trzymającą kilka baterii. W tle wiaderko.
Na pierwszym planie kobieta przekazuje mężczyźnie pudełko z elektroodpadami. Za nimi widać otwarty tył ciężarówki, w której już znajdują się elektroodpady oraz mężczyznę, który zamierza właśnie dołożyć do nich laptop.
plakat ekopoukładani 2021 w jednym z rozmiarów graficznych