null

Ekopiknik w ostatnią sobotę sierpnia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kosz do segregacji odpadów na placu Szembeka - podział na 4 frakcje: papier; metale i tworzywa sztuczne; szkło i bio

Warsztaty twórcze, gry, zabawy plenerowe – takie atrakcje czekają na warszawiaków już w najbliższą sobotę, 26 sierpnia, na Podzamczu. W Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się kolejna edycja Ekopikniku. Tegorocznemu wydarzeniu przyświeca hasło „Segreguję, przyrodę szanuję”.

Ekologiczny plenerowy piknik na Podzamczu to wydarzenie dla małych i dużych, które wpisuje się w obchodzony właśnie warszawski miesiąc recyklingu. Już w tę sobotę, między 11:00 a 17:00, będzie można bezpłatnie skorzystać z różnorodnych atrakcji w duchu zero waste.

Na najmłodszych czekać będą wielkoformatowe, przestrzenne gry edukacyjne i zręcznościowe oraz tor przeszkód stworzony z odpadów wielkogabarytowych. Dla nieco starszych zaplanowano szereg warsztatów związanych z tzw. upcyklingiem, czyli nadawaniem nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom. W kawiarence krawieckiej będzie można spróbować swoich sił w upcyklingu ubrań i przeróbkach krawieckich. Chętni nauczą się też jak stworzyć worki na buty, torby na zakupy, wieszaki ze zużytych sztućców, koszyki z papierowej wikliny, aromaterapeutyczne poduszeczki z łuską gryki czy zapachowe woreczki. Organizatorzy zdradzą też przepisy na sole do kąpieli oraz peelingi z wykorzystaniem naturalnych składników. Będzie można także nauczyć się tworzenia samonawadniających się doniczek i domków dla dzikich pszczół z przyniesionych przez siebie butelek PET.

Biuro Gospodarki Odpadami będzie promować zasady segregacji, zachęcając mieszkańców do udziału w quizie. Przypomni również o miejskiej wyszukiwarce odpadów segregujNa5. Prawidłowej segregacji odpadów będzie uczyć również Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Spółka przeprowadzi warsztaty ekologiczne „mini wysypisko”.

Sprawdzone punkty programu

Podobnie jak w ubiegłym roku, na gości będą czekać eksperci znający się na domowym kompostowaniu. Opowiedzą o korzyściach takiego rozwiązania i pokażą, jak niskobudżetowo i w prosty sposób stworzyć kompostownik w domu. Uczestnicy Ekopikniku będą mogli również skorzystać z warsztatu naprawy rowerów.

W tym roku po raz kolejny zaplanowano warsztaty kulinarne („Gotuję, nie marnuję”).  Okaże się czy obierki są jadalne, jakie liście można jeść i czy kwiaty nadają się tylko do wazonu. Uczestnicy warsztatów przekonają się, że lekko zwiędłe warzywa, owoce i  czerstwy chleb mogą stać się wspaniałą bazą do wielu smacznych potraw.

Organizatorem Ekopikniku jest m.st. Warszawa.