null

Dziś świętuje teatr

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Teatr Współczesny od frontu
Autor: UM Warszawa

W stolicy jest 17 miejskich teatrów, które dziś obchodzą swoje święto – Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji co roku publikowane są specjalne orędzia ważnych postaci teatru. Tym razem napisali je laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Jon Fosse oraz reżyser teatralny Jakub Skrzywanek.

Miasto Warszawa jest organizatorem dla 17 teatrów – wśród nich są teatry komediowe, muzyczne, dramatyczne, ale i dla dzieci. W minionym roku łącznie zagrały w swoich siedzibach, 4760 spektakli a z miejskiego budżetu na ich działalność przeznaczono ponad 140 milionów złotych.

Warszawskie teatry z okazji międzynarodowego święta przygotowały różnego rodzaju atrakcje, np. specjalne ceny biletów, oprowadzania po teatralnych kulisach czy spotkania z ludźmi teatru. Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych dzielnic oraz warszawskich teatrów.

Zacznijmy marzyć

Jakub Skrzywanek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie w swoim orędziu wyraził przede wszystkim sprzeciw wobec wojny, ale także zachęca odbiorców, by znaleźli czas na marzenia.

Nie odmawiajmy sobie czasu na marzenia. Zaufajmy, że podobnie jak kiedyś, to one mają moc naprawiania świata, one zmieniają bieg historii i one mogą sprawić, że przyszłość, która nadejdzie, może jeszcze być tą najlepszą i najwspanialszą (...) Marzę o tym, żeby nie bać się wojny, która jest tak blisko i którą tak wielu przepowiada. Marzę o tym, żeby ta wojna się skończyła. Żeby znów była niewyobrażalna, niemożliwa i nieakceptowalna. Żeby każde jej ponowne przepowiadanie budziło gniew i silny sprzeciw nas wszystkich. Marzę, żeby polski teatr był silny, wspierający i niezbędny – to fragment orędzia na Dzień Teatru, autorstwa Jakuba Skrzywanka.

Pełny tekst tego wystąpienia można przeczytać na stronie Instytutu Teatralnego.

Sztuka to pokój

Każdy człowiek jest niepowtarzalny, a jednocześnie taki sam jak wszyscy inni ludzie. Niepowtarzalność jest zewnętrzna, można ją, rzecz jasna, dostrzec, ale w każdym człowieku istnieje coś wewnątrz, co należy wyłącznie do niego. Możemy to nazwać duszą albo duchem – albo nie musimy nazywać, tylko zostawić – tak rozpoczyna się orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru napisane przez norweskiego dramatopisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jona Fosse.

Nie przychodzi mi do głowy lepszy sposób łączenia przeciwieństw niż sztuka. Właśnie ona jest przeciwieństwem gwałtownego konfliktu, który, co zbyt często widzimy, znajduje swoje ujście w destrukcyjnych próbach zniszczenia obcego, tego niepowtarzalnie innego, nierzadko poprzez wykorzystanie najbardziej bestialskich odkryć nowej technologii. Czy to będzie terroryzm, czy to będzie wojna. (...) Wojna to walka przeciwko temu, co w człowieku najgłębsze, wyjątkowe. I jest to zarazem walka przeciwko wszelkiej sztuce, przeciwko temu, co w sztuce najgłębsze (...) To proste. Wojna i sztuka to przeciwieństwa. Wojna i pokój to przeciwieństwa. Sztuka to pokój – pisze norweski dramaturg.

Pełny tekst orędzia można znaleźć na stronie Instytutu Teatralnego.