null

Dziewczyno, kobieto – zadbaj o swoje zdrowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na elewacji budynku w kolorze kremowym znajduje się tabliczka z informacją przychodnia m.st. Warszawy
Przychodnia miejska

Od 22 do 28 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Warto pamiętać, że Warszawa zapewnia bezpłatne szczepienia przeciw HPV zmniejszające ryzyko zachorowania na ten nowotwór, a w miejskich placówkach medycznych można wykonać badania diagnostyczne.

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Drogie warszawianki – wiem, że codziennie macie na głowie mnóstwo obowiązków. Pracujecie zawodowo, albo uczycie się, troszczycie się o najbliższych, jesteście zabiegane. Ale zadbajcie o siebie i skorzystajcie z badań profilaktycznych, które są dostępne w miejskich przychodniach, blisko domu. A jeżeli jesteście mamami – zadbajcie również o zdrowie Waszych córek. Przypominam, że w Warszawie całkowicie za darmo można zaszczepić nastolatki przeciw HPV, groźnemu wirusowi, który jest jedną z przyczyn zachorowania na nowotwór szyjki macicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, rak szyjki macicy jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet na świecie i siódmą w Polsce. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 4 tys. przypadków tego nowotworu – połowa pacjentek przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego wykrycia.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Warto pamiętać, że rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, któremu można skutecznie przeciwdziałać dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Wykonujemy je bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ w miejskich przychodniach i szpitalach. Na cytologię można się umówić bez skierowania – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.

Bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu NFZ wykonują w poradniach ginekologiczno-położniczych poniższe miejskie placówki:

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) oferowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lata:

  • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
  • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.

Bezpłatne szczepienia nastolatków

Warszawa finansuje bezpłatne szczepienia przeciw HPV (ang. Human Papillomavirus – wirus brodawczaka ludzkiego) dla dziewcząt i chłopców między 12. a 13. rokiem życia zamieszkałych w Warszawie.

Obecna edycja programu HPV12 potrwa do grudnia 2024 r.– ratusz przeznaczył na ten cel blisko 13 mln zł.

Program szczepień jest adresowany do dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat (po ukończeniu 12. roku życia, a przed ukończeniem 13. roku życia). Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek szczepionki podawanych w odstępie 6 miesięcy – w ramach programu finansowane są obie. Wiek dziecka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki – druga dawka może zostać podana po ukończeniu 13. roku życia. Do szczepień kwalifikowane są osoby będące mieszkańcami m.st. Warszawy. Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań. Badanie lekarskie nie jest wykonywane w ramach programu oraz nie jest finansowane z budżetu m.st Warszawy – wykonuje je m. in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny). Wykaz realizatorów miejskiego programu HPV 12 znajduje się: tutaj.

Więcej informacji o miejskich programach polityki zdrowotnej oraz programach profilaktyki i promocji zdrowia znajduje się pod adresem: zdrowie.um.warszawa.pl/profilaktyka-i-promocja-zdrowia.