null

Dziewczyna z lusterkiem po bombardowaniu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie kobiety i mężczyzna dyskutują na wystawie
Autor: Rafał Motyl

Wystawę stałą w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich otworzyli przedstawiciele władz stolicy i organizacji powstańczych. Niezwykłą i nowoczesną ekspozycję można oglądać bezpłatnie

Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty – np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni. Są też wielkoformatowe zdjęcia – np. zdjęcie młodej dziewczyny w ruinach poprawiającej fryzurę z podpisem „Dziewczyna z lusterkiem – po bombardowaniu, ul. Zgoda”.

Są też nagrane przez powstańców filmowe relacje (z anglojęzycznymi napisami), które można odsłuchać. Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski pseudonim Motyl, Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny. W chwili wybuchu powstania mieli po kilkanaście lat. W przejmującej relacji o powojennych ekshumacjach powstańców warszawskich opowiada Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały, który w trakcie powstania miał 12 lat. Wanda Traczyk-Stawska mówi o prawach kobiet żołnierzy w powstaniu i upomina się o broń dla Ukrainy.

Ta wystawa pokazuje ludzi, powstańców warszawskich. Ich walkę kilkadziesiąt lat temu, tragiczny los w PRL i czasy, kiedy ten dom stał się domem powstańców – mówiła wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra do przybyłych na uroczystość otwarcia bohaterów. – Mam nadzieję, że to będzie miejsce, które połączy wasze wspomnienia z naturalną ciekawością najmłodszych pokoleń.

Wiceprezydent Machnowska-Góra zwracała też uwagę, że wystawa ma swoją „zewnętrzną ekspozycję”. Przez okna siedziby związku widać bowiem Pomnik Powstania Warszawskiego.

Ta wystawa mówi o przyjaźni, o sile związków między ludźmi. Pokazuje, że wy, powstańcy, w bardzo trudnych czasach byliście dla siebie przyjaciółmi. Przekaz, jak ważna jest współpraca, wzajemne relacje jest szczególnie ważny dla młodych ludzi, którzy przeszli izolację, pandemię – mówiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Wystawę w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich (ul. Długa 22) można oglądać od przyszłego tygodnia. Będzie czynna w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach 10-14. Wstęp jest bezpłatny.

Starsza kobieta ogląda eksponaty
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Starszy mężczyzna przemawia do mikrofonu, obok dwie osoby
Jobieta przemawia do mikrofonu, na pierwszym planie widać głowy słuchaczy
Staszy mężczyzna wpatruje się w duże, czarno-białe zdjęcie z Powstania