
Wystawę stałą w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich otworzyli przedstawiciele władz stolicy i organizacji powstańczych. Niezwykłą i nowoczesną ekspozycję można oglądać bezpłatnie
Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty – np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni. Są też wielkoformatowe zdjęcia – np. zdjęcie młodej dziewczyny w ruinach poprawiającej fryzurę z podpisem „Dziewczyna z lusterkiem – po bombardowaniu, ul. Zgoda”.
Są też nagrane przez powstańców filmowe relacje (z anglojęzycznymi napisami), które można odsłuchać. Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski pseudonim Motyl, Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny. W chwili wybuchu powstania mieli po kilkanaście lat. W przejmującej relacji o powojennych ekshumacjach powstańców warszawskich opowiada Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały, który w trakcie powstania miał 12 lat. Wanda Traczyk-Stawska mówi o prawach kobiet żołnierzy w powstaniu i upomina się o broń dla Ukrainy.
Ta wystawa pokazuje ludzi, powstańców warszawskich. Ich walkę kilkadziesiąt lat temu, tragiczny los w PRL i czasy, kiedy ten dom stał się domem powstańców – mówiła wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra do przybyłych na uroczystość otwarcia bohaterów. – Mam nadzieję, że to będzie miejsce, które połączy wasze wspomnienia z naturalną ciekawością najmłodszych pokoleń.
Wiceprezydent Machnowska-Góra zwracała też uwagę, że wystawa ma swoją „zewnętrzną ekspozycję”. Przez okna siedziby związku widać bowiem Pomnik Powstania Warszawskiego.
Ta wystawa mówi o przyjaźni, o sile związków między ludźmi. Pokazuje, że wy, powstańcy, w bardzo trudnych czasach byliście dla siebie przyjaciółmi. Przekaz, jak ważna jest współpraca, wzajemne relacje jest szczególnie ważny dla młodych ludzi, którzy przeszli izolację, pandemię – mówiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.
Wystawę w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich (ul. Długa 22) można oglądać od przyszłego tygodnia. Będzie czynna w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach 10-14. Wstęp jest bezpłatny.
Powiązane treści
-
-
-
-
Artykuł