null

Dziewczyna z książką wraca na Powiśle

Drukuj otwiera się w nowej karcie
zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska zdejmuje żółto czerwoną szarfę z pomnika dziewczyny z książką, wokół uczestnicy uroczystości
Autor: Szymon Pulcyn

Odrestaurowana rzeźba dziewczyny trzymającej książkę została dziś ponownie odsłonięta na Powiślu. Autorem posągu z piaskowca był Wiesław Müldner-Nieckowski, po raz pierwszy rzeźba stanęła w ówczesnym Centralnym Parku Kultury w 1953 roku.

Gdybyśmy mieli okazję spytać dzieci z przedszkola na terenie którego się znajdujemy, co wolą – książkę czy smartfona – pewnie usłyszelibyśmy jeszcze wiele głosów za literaturą. Czytanie rozwija naszą wyobraźnię, zwiększa wrażliwość. Jestem pewna, że rzeźba, którą tak wspaniale zrekonstruowaliście, zostanie przez te przedszkolaki zapamiętana. Dla wielu z nich będzie nie tylko wspomnieniem z dzieciństwa, ale drogowskazem na całe życie – powiedziała zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

Smukła postać stojącej dziewczyny trzymającej w lewej ręce książkę, a w prawej gęsie pióro, stanęła 70 lat temu w sąsiedztwie pawilonu dziecięcego w ówczesnym Centralnym Parku Kultury. Przestrzeń ta powstała po wyburzeniu części przedwojennych kamienic, między skarpą, ulicami Rozbrat i Czerniakowską a Wisłą. W parku zaplanowano wiele miejsc rekreacji z dwupoziomowym tarasem z fontanną, kręgiem do tańca, basenami z fontannami, wolno stojącymi rzeźbami i pawilonami otoczonymi terenami do zabawy. Plany te zrealizowano jedynie w części, a pamiątką po pierwotnym założeniu pozostał pawilon dziecięcy, przekształcony w Przedszkole Integracyjne nr 6 i rzeźba Dziewczyny z książką.

Rzeźba Dziewczyny z książką nie oparła się czasowi i warunkom atmosferycznym. Na przestrzeni lat straciła ręce i książkę, a rysy jej twarzy zatarły się. W 2019 r. przy wsparciu Stołecznego Konserwatora Zabytkow została wpisana do rejestru zabytków. Wtedy też zapadła decyzja o jej restauracji.

Pomnik stworzył Wiesław Müldner-Nieckowski - rzeźbiarz, malarz i medalier. Jest on autorem licznych rzeźb wolno stojących na Starym i Nowym Mieście m.in. Biały niedźwiedź na Rynku Nowego Miasta, Osaczony dzik na ul. Freta, Cztery wiatry na ul. Długiej 38/40, tympanon Pałacu Prymasowskiego, Słońce i motyl na Osiedlu Młodych, Gladiator nad szczytem tympanonu pałacu Krasińskich.

Dzięki życzliwości nieżyjącego już prof. Wiesława Procyka rzeźba została przewieziona na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na podstawie dokumentacji fotograficznej odnalezionej w archiwach rodziny Müldner-Nieckowskiego, studenci wykonali konserwację i rekonstrukcję brakujących detali oraz nową okładzinę cokołu. Po 70 latach rzeźba została dziś odsłonięta przywołując klimat lat odbudowy i nowego urządzania powojennej Warszawy.

zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska stoi przed mikrofonem na statywie w tle pomnik Dziewczyny z książka w żółto-czerwonej szarfie, widać po lewej flagi Polski, Warszawy i Unii Europejskiej
Zobacz galerię (2 zdjęć)
uczestnicy uroczystości przed pomnikiem Dziewczyna z książką