null

Dziesięć niezwykłych kobiet z szansą na tytuł Warszawianki Roku 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zielonym tle napis żółtą czcionką Warszawianka Roku 2021

Od dzisiaj do 22 października każdy może oddać głos na swoją faworytkę w plebiscycie Warszawianka Roku 2021. Spośród 77 kandydatek kapituła konkursu wyłoniła 10 kobiet, które będą ubiegać się o ten tytuł.

Warszawianka Roku to plebiscyt honorujący kobiety, które swoją działalnością społeczną lub zawodową w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promowania Warszawy. Nominowane do tytułu Warszawianki Roku 2021 zostały: Katarzyna Augustynek, Sylwia Chutnik, Kamila Górniak, Marina Hulia, Agnieszka Kępka, Olga Kozierowska, Marta Lempart, Agnieszka Sikora, Wanda Traczyk-Stawska oraz Magdalena „Lusia” Żagałkowicz.

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy plebiscyt w 2018 roku, w setną rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych, aby oddać należny szacunek kobietom w naszym mieście. Dzisiaj, kiedy ich prawa są kwestionowane, widzimy jeszcze wyraźniej, jak ważne jest docenienie roli kobiet, które są silne, otwarte i bezkompromisowe. Kobiet, których odwaga pozwala Warszawie się zmieniać, pomaga jej stawać się lepszym miejscem do życia dla nas wszystkich – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Dziesięć kobiet nominowanych w tegorocznej edycji plebiscytu Warszawianka Roku to dziesięć powodów do dumy dla naszego miasta – dodaje.

Tytuł Warszawianki Roku 2021 zostanie przyznany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i realizację działań na rzecz promowania wartości, takich jak: tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej.

Jestem niemiernie dumna, że mogłam dziś uczestniczyć w kolejnej edycji konkursu Warszawianka Roku. To, że Warszawa jest miastem przyjaznym, tolerancyjnym i otwartym dla wszystkich jest wielką zasługą odważnych, zdecydowanych, energetycznych, otwartych, pracowitych, ale i wrażliwych kobiet. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia – podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Każda z mieszkanek Warszawy, każda z nas, jest inna. Jesteśmy tak różnorodne, jak to miasto. W tym tkwi nasza siła i siła stolicy. Kobiety tego miasta potrafią i nie boją się walczyć o siebie i o innych, walczą z wykluczeniem, walczą o prawa mniejszości. Dziękuję, że w tej walce o równość na wielu polach, stoją obok nas też mężczyźni – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Warszawianki Roku jest nadzieja. To pretekst do rozmowy, kto i co daje dziś nadzieję warszawiakom. W tym roku kapituła doceniła 10 kobiet, których działania pokazują, jak konsekwencją można zmienić otaczający nas świat. Podczas dzisiejszego ogłoszenia nominacji każda z nich otrzymała grafikę wykonaną przez Martę Frej.

Kiedy i jak głosować?

Głosy można oddawać: elektronicznie, za pomocą formularza znajdującego się na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl, podczas wydarzeń miejskich, których lista zostanie opublikowana na profilu wydarzenia na Facebooku lub papierowo, za pomocą formularza dostępnego na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl. Wypełniony formularz można wysłać elektronicznie na adres: warszawiankaroku@um.warszawa.pl lub dostarczyć pocztą lub osobiście do Biura Marketingu Miasta na ul. Senatorskiej 36, 00-095 Warszawa, p. 203, z dopiskiem „Warszawianka Roku” na kopercie.

Głosowanie trwa od dzisiaj do 22 października (w przypadku głosowania internetowego do godz. 23:59, a w przypadku głosowania papierowego do godz. 16:00).

Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 9 listopada podczas uroczystej gali, a także opublikowane na stronie warszawiankaroku.um.warszawa.pl i na miejskich profilach w mediach społecznościowych.

Przemawiający w mównicy podczas wydarzenia Warszawianka Roku 2021 - nominacje, Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska wręczająca nominacje w plebiscycie Warszawianka Roku 2021
Wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska wręczająca nominacje w plebiscycie Warszawianka Roku 2021
Przemawiająca z mównicy podczas wydarzenia Warszawianka Roku 2021-nominacji, wiceprezydentka Aldona Machnowska- Góra
Przemawiająca z mównicy podczas wydarzenia Warszawianka Roku 2021-nominacji, wiceprezydentka Aldona Machnowska- Góra
Nominowane w plebiscycie Warszawianka Roku 2021 - wspólne zdjęcie 10 kobiet