null

Dzień Sąsiada – największe święto społeczności lokalnych w Europie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warszawski Dzień Sąsiada
Warszawski Dzień Sąsiada

Stołeczny ratusz wspólnie z organizacjami pozarządowymi realizuje cykl wydarzeń aktywizujących mieszkańców do działań na rzecz zmian w najbliższej okolicy. Jednym z nich jest Dzień Sąsiada, który jest obchodzony w ponad 30. krajach europejskich.

Jest to największe święto społeczności lokalnych w Europie, objęte patronatem Komisji Europejskiej i wspierane przez Komitet Regionów. Dzień Sąsiada jest dobrowolnym, sąsiedzkim świętem, wydarzeniem, które nie wymaga nakładów finansowych, tylko dobrych chęci i odrobiny zaangażowania, okazją do nawiązania dobrosąsiedzkich relacji i wprowadzenia zmian w swojej okolicy.

Już od kwietnia mieszkańcy kilku dzielnic Warszawy uczestniczyli w spotkaniach pt. „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”. Swoje pomysły na wiosenne działania sąsiedzkie zrealizują już niedługo.

Święto wszystkich sąsiadów zagościło do Warszawy 8 lat temu i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku mieszkańcy 15 dzielnic będzie świętować obchody Warszawskiego Dnia Sąsiada. Do udziału w inicjatywie zgłosiło się niemal 60 sąsiedzkich punktów i chociaż dzień oficjalnie obchodzony jest 31 maja, sąsiedzi będą świętować aż do 27 czerwca. Wśród atrakcji m.in. warsztaty recyclingowe, budowanie osiedla przyszłości, plenerowe zabawy, sąsiedzkie poczęstunki, potańcówki z muzyką na żywo i wyprzedaż garażowa. Szczegóły na stronie www.inicjatywa.um.warszawa.pl.

Warszawski Dzień Sąsiada organizowany jest przez CAL (Q-Ruch Sąsiedzki) w ramach projektu Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej współfinansowanego przez m.st. Warszawę.

Warszawski Dzień Sąsiada
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Warszawski Dzień Sąsiada