null

Dzielnica Wisła – sezon otwarty

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Trzy osoby przy stole, jedna stoi obok, w tle Wisła
Od lewej: dyr. Magdalena Młochowska, prezydent Rafał Trzaskowski, radna Renata Niewitecka, "burmistrz Dzielnicy Wisła" Jan Piotrowski | Autor: Rafał Motyl

Zależy nam, żeby nad Wisłą było kolorowo – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas piątkowej konferencji prasowej na otwarcie sezonu nad Wisłą. Prezydent zaprosił dziennikarzy na łąkę w pobliżu Portu Czerniakowskiego z widokiem na wiślaną plażę na praskim brzegu.

Moc atrakcji

Przez cały czas w Dzielnicy Wisła, nieformalnej 19. dzielnicy Warszawy, mamy nowe pomysły, żeby warszawianki i warszawiacy mogli tu dobrze spędzać czas. Ruszają warszawskie plaże Żoliborz, ZOO, Poniatówka i Saska Kępa oraz Plaża Romantyczna w Wawrze, z której można przepłynąć na lewy brzeg drewnianą szkutą. Mamy ponad 300 bezpłatnych rejsów po Wiśle – mówił prezydent Trzaskowski. – W ten weekend w związku z Dniem Różnorodności Kulturowej zaplanowaliśmy nad Wisłą wiele wydarzeń kulturalnych, a także kulinarnych. Nadwiślańskie klubo-kawiarnie zamienią się w polsko-ukraińskie ambasady kultury. Zależy nam, żeby nad Wisłą było kolorowo.

Otwarcie Sezonu Letniego nad Wisłą zacznie się w sobotę od warsztatów plastycznych dla dzieci przy restauracji Miami Wars, a skończy się koncertem Karoliny Cichej & Spółki w tym samym miejscu. Pełny program weekendu można znaleźć na stronach miasta.

200 tys. przeznaczyliśmy na zajęcia sportowe i rekreacyjne. Na plażach można wypożyczyć sprzęt sportowy, zabawki, leżaki, a pomogą w tym plażowe i plażowi. Nad Wisłą ważna jest też edukacja ekologiczna, zapraszamy do Pawilonu Edukacyjnego Kamień, do którego teraz łatwiej dotrzeć, bo wyremontowaliśmy ścieżkę pieszo-rowerową od Mostu Świętokrzyskiego do Mostu Gdańskiego po prawej stronie Wisły – zachęcała dyrektor koordynator ds. Zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

Kulturalna impreza

Miasto dba też o porządek nad Wisłą. Plaże są sprzątane dwa razy dziennie, a w weekend trzy razy. Kosze na plażach są opróżniane dwa razy dziennie, a w weekend nawet trzy razy dziennie. Na samym lewym brzegu Wisły Służba Brzegowa zabiera codziennie ok. 9 ton odpadów. W weekend majowy zebrano ok. 40-50 ton śmieci. Miasto realizuje kampanię społeczną nawołującą do sprzątania po sobie – wrzucania śmieci do koszy i kontenerów. Nad Wisłą znajduje się 250 beczek i 220 nowych betonowych koszy, a dodatkowo na lewym brzegu rzeki 20 kontenerów.

Serdecznie zapraszam do korzystania z atrakcji, jakie miasto przygotowało w tym sezonie nad Wisłą. W zamian prosimy tylko o poszanowanie przyrody, bo to ona jest tu gospodarzem. Pamiętajmy, że nad Wisłą mamy obszar Natura 2000. Ale mam też dobrą wiadomość. Po zakończeniu stanu pandemii znów obowiązuje uchwała Rady m.st. Warszawy dopuszczająca spożywanie alkoholu na bulwarach – mówiła radna Warszawy Renata Niewitecka, przewodnicząca komisji ochrony środowiska.

Rada Miasta podjęła jeszcze przed pandemią dwie uchwały. Jedna dopuszcza spożywanie alkoholu na Plaży Poniatówka na prawym brzegu, a druga na lewobrzeżnych bulwarach. Obie uchwały były zawieszone na czas pandemii, ale w ostatni poniedziałek stan pandemii został odwołany przez rząd. Jedna z nich – dotycząca bulwarów – została wprawdzie uchylona przez Naczelny Sąd Administracyjny, ale prezydent Warszawy wniósł skargę kasacyjną. Do momentu jej rozstrzygnięcia obowiązuje uchwała Rady Miasta.

Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły zachęcał do korzystania z rejsów po Wiśle. Na bezpłatne rejsy w projekcie z budżetu obywatelskiego „Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę” można się rejestrować na stronie internetowej. Cotygodniowa pula rozchodzi się zwykle w godzinę.

Trzy osoby przy stole, w tle Wisła, a z lewej flaga z napisem "Dzielnica Wisła"
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Prezydent Trzaskowski siedzi za stołem