null

Dzielnica Wisła idealna na długi weekend

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ludzie spacerujący i jadący na rowerach po bulwarach wiślanych. W tle Stadion Narodowy i fragment mostu świętokrzyskiego

Zbliża się długi sierpniowy weekend. Warto spędzić go w Dzielnicy Wisła. Na mieszkańców czeka szereg atrakcji – od aktywności sportowych, przez warsztaty, spektakle, aż po wspólne oglądanie spadających gwiazd.

Długi weekend zapowiada się pogodnie, tym bardziej gorąco zapraszam warszawianki i warszawiaków do skorzystania z atrakcji nad Wisłą – zachęca prezydent Rafał Trzaskowski. – Będą zajęcia sportowe dla aktywnych, np. joga, wioślarstwo, kajakarstwo. Będą różnorodne warsztaty – od tych z psychologii po te dotyczące urody. Nad Wisłą można też pospacerować – albo po lewobrzeżnych bulwarach, albo w dzikim lesie łęgowym po prawej stronie rzeki. Obejrzeć spektakle w klubokawiarniach albo posłuchać w nich Chopina czy jazzu. W Dzielnicy Wisła przez cały sezon dużo się dzieje i przyjemnie spędza się tutaj czas. Także dzięki nadwiślańskim atrakcjom Warszawa jest stolicą wolnego czasu.

Aktywnie na wodzie

Przyszli miłośnicy wioślarstwa mogą rozpocząć naukę podczas bezpłatnych zajęć organizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie i Towarzystwo Wisła dla Wioślarzy. Kursy zaplanowano w weekend 12-13 sierpnia i w poniedziałek, 14 sierpnia. A dla rannych ptaszków i nie tylko – wiosłowanie „na sucho” na ergometrach wioślarskich pod okiem mistrzyni olimpijskiej. Poranne spotkania w środy o 6:30 i 7:30, popołudniowe we wtorki i czwartki o godzinie 16:30 i 17:30.

Dla tych, którzy wolą przygodę z kajakiem, Dzielnica Wisła ma do zaoferowania bezpłatne spływy po rzece. Start na plaży Romantycznej w Wawrze i na plaży Saska Kępa. Kajakarze, którzy wolą płynąć własnym tempem, mogą bezpłatnie wypożyczyć sprzęt nad Kanałem Żerańskim przy Statku Zefir. Wypożyczania czynna jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 12:00-18:00.

Na brzegu Wisły będzie można też wzmocnić duszę i ciało w towarzystwie profesjonalnych instruktorów jogi. Zajęcia odbywają się od plaży Romantycznej na Wawrze aż po łąkę Golędzinowską przy Pawilonie Edukacyjnym Kamień – również w wybranych klubokawiarniach w Dzielnicy Wisła i Przystani Warszawa. W Przystani będzie można też wypożyczyć kajak, poznać tajniki kajak polo lub skorzystać z warsztatów realizowanych przez Fundację Bullerbyn. Wypożyczalnia kajaków jest czynna w poniedziałek między 12:00 a 18:00.

Spotkania z kulturą

Klubokawiarnie nad Wisłą otwarte są przez cały tydzień. W wybrane dni można będzie tam posłuchać koncertu, obejrzeć spektakl lub na leżaku skorzystać z projekcji kina plenerowego. Długi weekend rozpocznie się już w czwartek wernisażem wystawy wiślanych plakatów autorstwa Oli Jasionowskiej i koncertem jednoosobowej orkiestry Piotra Krakowskiego w klubokawiarni MOSiR Poranki i Wieczory. Pozostałe atrakcje w ofercie to m.in. Chopin nad Wisłą oraz Jazz nad Wisłą w Restauracji Bezkres na Wybrzeżu Kościuszkowskim, stand up w lokalu BarKa na bulwarze Bohdana Grzymały-Siedleckiego oraz spektakl baletowo-taneczny w Cudzie nad Wisłą na Płycie Desantu.

Spotkanie z muzyką zaplanowano też na Wybrzeżu Szczecińskim. 16 sierpnia o godz. 16:00 chętni będą mogli spróbować tam swoich sił w grze na ukulele.

Warsztaty, animacje i inne atrakcje

Dla tych, którzy nie chcą wybierać między kulturą i aktywnością oraz wieczornymi spotkaniami ze znajomymi nad rzeką, Dzielnica Wisła ma wspaniałe połączenie – Night Roller Disco. Warto zapakować do plecaka wrotki i w piątek o 20:00 pojawić się na rolkotece na bulwarze Pattona – to nowe, cykliczne spotkania taneczne przy muzyce na żywo.

Z atrakcji w Dzielnicy Wisła skorzystać mogą całe rodziny. Będzie można np. nauczyć się grać w szachy. Środowe spotkanie odbędzie się w między 12:00 a 15:00 na bulwarze Flotylli Wiślanej (schodki nad Wisłą) oraz między 15:00 a 18:00 w Cudzie nad Wisłą na Płycie Desantu. Z kolei w sobotę wieczorem Centrum Nauki Kopernik zaprasza na Noc Spadających Gwiazd i wspólne podziwianie deszczu Perseidów.

Nad Wisłą z pewnością nie będą nudzić się najmłodsi. Nie lada gratką dla małych wiślanych odkrywców będzie rodzinny spacer varsavianistyczny czy ornitologiczny. W weekend w lokalach Grunt i Woda oraz Miami Wars na Cyplu Czerniakowskim zaplanowano też wspólne zabawy z animatorami i wakacje w mieście dla najmłodszych.

W długi weekend do dyspozycji mieszkańców i turystów będzie też Prom Dudek, oferujący bezpłatną przeprawę na drugi brzeg rzeki. Kursy na trasie Młociny – Tarchomin w godzinach 10:00-20:00.