null

Dzielnia Saska Kępa już otwarta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ułożone na półkach lodówki warzywa i owoce: papryki, rzodkiewki, brzoskwinie, pomidorki koktajlowe, cukinie i gruszki
Dzielnia Saska Kępa

Ruszyła Dzielnia Saska Kępa – miejsce, w którym mieszkańcy stolicy będą mogli zostawiać używane rzeczy w dobrym stanie i żywność nadal nadającą się do spożycia. Placówka powstała w ramach pilotażowego projektu „Podaj Dalej”, którego celem jest promocja filozofii zero waste i ekonomii współdzielenia.

Dzielnia Saska Kępa powstała przy ulicy Berezyńskiej 27. Uruchomiony dzisiaj obiekt na Pradze-Południe będzie czynny przez pięć dni w tygodniu – od wtorku do piątku w godzinach 17:00-20:00 oraz w soboty w godzinach 12:00-16:00.

To pierwsze z ogólnodostępnych warszawskich miejsc, które mają powstać w ramach szerszego projektu „Podaj Dalej”, zainicjowanego przez aktywistkę ekologiczną i blogerkę Aretę Szpurę. Jego założeniem jest stworzenie w stolicy sieci placówek promujących filozofię zero waste i ekonomię współdzielenia. Dzielnia Saska Kępa pozwoli wypracować rozwiązania pomocne w uruchomieniu kolejnych podobnych miejsc w innych dzielnicach miasta.

Dzielnia Saska Kępa to wspaniały przykład oddolnej inicjatywy, która dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu podmiotów – mieszkańców, urzędników, a także przedstawicieli biznesu i organizacji pozarządowych – przyniosła konkretny efekt, jakim jest powstanie bardzo ważnego dla społeczności lokalnej miejsca – podkreśla Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – Dzielnia będzie nie tylko miejscem współdzielenia, ale także ośrodkiem edukacji ekologicznej oraz przestrzenią, w której będą powstawały lokalne inicjatywy i wzmacniały się sąsiedzkie więzi. Serdecznie zapraszam do jej odwiedzenia – nie tylko dzisiaj.

W realizację projektu „Podaj Dalej” włączyły się Urząd Dzielnicy Praga-Południe oraz Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej. Wspierały go także inne komórki Urzędu m.st. Warszawy, m.in. Biuro Rozwoju Gospodarczego, Biuro Marketingu Miasta oraz Centrum Komunikacji Społecznej. Cenna okazała się też pomoc partnerów biznesowych, członków platformy Partnerstwo dla Klimatu – firm: IKEA, Castorama i Allegro. Dzięki ich wsparciu Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Południe wyremontował i wyposażył lokal przy ul. Berezyńskiej, udostępniony przez władze dzielnicy. Partnerzy zadeklarowali również chęć zaangażowania się w przyszłą działalność obiektu. W przygotowaniach do jego otwarcia brała też udział duża grupa wolontariuszy – mieszkańców Saskiej Kępy.

Dzielnia w dobrych rękach

Dzielnią zarządzać będzie wyłoniona w konkursie Fundacja Splot Społeczny, która specjalizuje się w rozwiązaniach spółdzielczych, m.in. w obszarze gospodarki obiegu zamkniętego.

Oddolne zaangażowanie szerokich społeczności lokalnych w ideę cyrkularności i rozwijanie rozwiązań zrównoważonych jest jednym z absolutnie kluczowych działań służących powstrzymaniu kryzysu klimatycznego – twierdzi przedstawicielka fundacji Marcelina Zjawińska. – Łącząc siły, jesteśmy w stanie wiele zdziałać, co pokazuje ten projekt.

Bardzo się cieszę, że takie miejsce powstało na Saskiej Kępie – nadmienia burmistrz Pragi-Południe Tomasz Kucharski. – Nasza dzielnica zawsze mocno angażowała się w inicjatywy prospołeczne i proekologiczne. I chcemy ten trend utrzymać. Szczególnie cieszy mnie fakt, że Dzielnia jest wynikiem tak szerokiej współpracy różnych podmiotów.

Gospodarka obiegu zamkniętego w Warszawie

Mapa warszawskich inicjatyw związanych z ekonomią współdzielenia i filozofią zero waste stale się powiększa. W stolicy działają m.in.: Och Dzielnia na Ochocie, Dzielnia na Bielanach, Magazyn Odzieżowy w Rembertowie czy Współdzielnik na Woli. W stolicy funkcjonuje także około 40 jadłodzielni. Informacje o nich można znaleźć na stronie projektu WawaShare. Promowanie ekonomii współdzielenia staje się warszawską specjalnością.

Niektóre z inicjatyw skupiają się głównie na dzieleniu się używanymi rzeczami oraz nadwyżkami zdatnej do spożycia żywności. Inne prowadzą również dodatkową działalność – zajmują się edukacją ekologiczną, zwiększając świadomość warszawiaków na temat wpływu ich codziennych decyzji na środowisko i klimat. Często są też miejscami integracji i aktywizacji mieszkańców, dając przestrzeń do kreowania oddolnych inicjatyw.

Fundacja Splot Społeczny wraz z parterami biznesowymi oraz innymi organizacjami pozarządowymi będzie dbała o to, by działalność Dzielni Saska Kępa obejmowała całe spektrum takich działań.

Na pierwszym planie zawiązana w kokardę czerwona wstęga. W tle okno Dzielni Saska Kępa z napisami "Tu powstała Dzielnia" na zawieszonych kartkach" oraz przeszklone drzwi z plakatem przedstawiającym logo Dzielni
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Zbliżenie na okno Dzielni Saska Kępa, w której powieszono kartki z napisami "Tu powstała Dzielnia"
Obrazki ustawione na podłużnej białej półce. Pod półką białe ażurowe kosze wypełnione rzeczami
Książki ułożone obok siebie na białych półkach
Rozłożone na półce opakowania z kolorowymi kredkami i flamastrami
Kwiaty w doniczkach oraz w przypominającym głowę wazonie stoją na półce
Na drewnianej półce pod oknem ułożone niewielkie poduszki. Przed nimi zapakowane w plastikowe przezroczyste pudełka białe misie pluszowe
Ułożone na półkach lodówki kolorowe warzywa i owoce - m.in. papryki, cukinie, gruszki, pomidory i brzoskwinie