null

Dzieje się! Jesień i zima w Muzeum Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
fasada Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, neon z napisem, podświetlona wieczorem

Wielka wystawa fotografii Warszawy z lat 90., fascynująca prezentacja grafiki wykorzystywanej w przemyśle farmaceutycznym i cykl spotkań wokół postaci Mirona Białoszewskiego – to tylko niektóre tematy, które poruszy Muzeum Warszawy w najbliższych miesiącach. Do tego wystawy stałe i czasowe, zajęcia, warsztaty i seanse filmowe w Kinie Syrena.

Na odwiedzających Muzeum Warszawy czeka wiele interesujących ekspozycji. 8 września otwarto wystawę w Muzeum Farmacji pt. „Do użytku zewnętrznego. Grafika w przemyśle farmaceutycznym 1960–1980”, która prezentuje niepokazywaną dotąd kolekcję ulotek oraz katalogów leków projektowanych dla przemysłu farmaceutycznego. Druki te, pomimo czysto użytkowej, informacyjnej funkcji nawiązują do stylistyki polskiej szkoły plakatu i prezentują wysoki poziom artystyczny. Więcej informacji na stronie internetowej.

Z kolei do 16 października można poznać historię niezwykłej warszawskiej fotografki – Celiny Osieckiej, o której opowiada wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi. Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł Mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowanie, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi do dziś. Więcej informacji na stronie internetowej.

Na warszawskiej Woli na odwiedzających wciąż czeka ekspozycja „Białoszewski nieosobny”. Wystawa w Muzeum Woli pokazuje życie i twórczość artysty w nowy sposób. To spojrzenie na życie i twórczość Białoszewskiego przez pryzmat artystycznych i prywatnych relacji między artystami w środowisku teatru niezależnego funkcjonującego w Warszawie i okolicach w latach 40., 50. i na początku 60. XX wieku. Więcej informacji na stronie internetowej.

Nadchodzące wystawy czasowe

Od 15 września będzie można zobaczyć wystawę „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie” w Galerii Rynek 30, poświęconą historiom dwunastu kobiet, które zostały opowiedziane poprzez wybór obiektów z kolekcji Muzeum Warszawy, uzupełnionych o wypożyczenia i zbiory prywatne, nierzadko będące pamiątkami rodzinnymi. Więcej informacji na stronie internetowej

Ekspozycja „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”  będzie prezentowana już od 20 października 2022 w Muzeum Warszawy. Zdjęcia profesjonalne i amatorskie, fotografia reporterska i artystyczna tworzą fascynujący portret Warszawy w latach 90. Prawie osiemset zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń, w tym Hartwiga, Niedenthala, Rolkego i Millera. Warszawa jak soczewka skupiała wtedy przemiany polityczne, społeczne i gospodarcze, następujące w Polsce w wyniku upadku ustroju komunistycznego.

Od 17 listopada w Muzeum Warszawskiej Pragi będzie można zobaczyć „EkoEksperymentarium”. Zostaną na niej zaprezentowane proste sposoby na to, jak być eko w domu na co dzień. Zaplanowano także dodatkowe warsztaty i spotkania poświęcone ekologii

Z kolei Od 30 listopada w Gabinecie Zmiennym w siedzibie głównej Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę „Biuro Odbudowy Ukrainy”. Jej kuratorem jest ukraiński architekt, badacz i artysta, Petro Vladimirov. Wystawa przybliży kontekst przyszłej odbudowy kraju. Będzie jej towarzyszył cykl spotkań z udziałem polskich i ukraińskich ekspertek i ekspertów. Wystawa potrwa do 3 lipca 2023 roku.