null

Dziecko potrzebuje rodziny

Drukuj otwiera się w nowej karcie
małżeństwo rozmawia z prezydentem w jasnym pokoju
Autor: Ewelina Lach

Warszawa zachęca do stwarzania profesjonalnej pieczy zastępczej dla dzieci pozbawionych rodzicielskiej opieki, co roku jest ich ponad pół tysiąca. Najlepszym miejscem, do którego może trafić dziecko jest rodzina, dlatego miasto zaprasza na webinar wyjaśniający, jak można zostać rodziną zastępczą.

O tym jak wygląda prowadzenie domu pieczy zastępczej prezydent Rafał Trzaskowski rozmawiał dzisiaj z pp. Katarzyną Kowalską i Rafałem Nowakiem, którzy stworzyli taki dom 10 lat temu. Przez te lata w sumie opiekowali się ponad 140 dzieci. Zdecydowana większość z nich została zaadoptowana przez nowe rodziny. Obecnie w domu jest 7 dzieci - w wieku od kilku tygodni do 2 lat.

Rozwój pieczy zastępczej to jedno z naszych priorytetowych zadań. Bardzo doceniamy pracę, wysiłek i włożone serce takich małżeństw jak państwo Katarzyna i Rafał. Niestety nadal wiele dzieci potrzebuje miłości, bliskości i spokoju w rodzinnej atmosferze, której biologiczni rodzice nie są w stanie im zapewnić – mówił prezydent Rafał Trzaskowski.

Często biologiczni rodzice nadużywają narkotyków, alkoholu, są niepełnosprawni, nie interesują się dziećmi. Wszystkie dzieci wymagają stałej opieki lekarskiej, diagnostyki, wsparcia psychologicznego.

Już 10 lat temu w Warszawie wprowadziliśmy stałe wsparcie dla rodzin zastępczych, które zapewniają koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej oraz zespół specjalistów w działającym na zlecenie miasta Ośrodku Wsparcia Rodzinnej Opieki Zastępczej PORT. Zapraszamy jutro na internetowe spotkanie dla osób gotowych na nowe wyzwania i pracę związaną z opieką nad dziećmi! – zachęca prezydent Trzaskowski, który odwiedził dziś rodzinę w Rembertowie.

Co roku do warszawskiej pieczy zastępczej trafia około 500 dzieci pozbawionych opieki rodziców. W 2021 r. w Warszawie było ponad 1060 rodzin zastępczych – opiekowały się ponad 1 300 dzieci. Jednocześnie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (domach dziecka) przebywało prawie 700 dzieci.

Nie święci garnki lepią, rodziną zastępczą dla potrzebujących dzieci może zostać każdy, kto ma otwarte serce i chce zmienić swoje życie – mówi pani Katarzyna Kowalska. – Dzieci codziennie odwzajemniają się uczuciem i uśmiechem – dodaje.

Rodzina - Nie-zwykły zawód

Dla osób gotowych na nowe wyzwania i zainteresowanych podjęciem pracy w pieczy zastępczej, 27 października, o godz. 18:30, odbędzie się webinar – „Nie-zwykły zawód”, poświęcony pracy jako rodzina zastępcza. Zaproszeni goście opowiedzą o swoich doświadczeniach z perspektywy rodziny, psychologa dziecięcego i organizatora pieczy zastępczej.

Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego warto zostać rodziną zastępczą, kto może podjąć się takiej roli oraz co należy zrobić, aby móc pełnić taką funkcję. Zgłoszenia do udziału w webinarze przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

opiekunowie z dziećmi w kolorowej przestrzeni
Zobacz galerię (4 zdjęć)
opiekunowie z dziećmi w kolorowej przestrzeni
opiekunowie z dziećmi w kolorowej przestrzeni
opiekunowie z dziećmi w kolorowej przestrzeni