null

Dzieci dla zwierząt – podsumowanie projektu

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
W szkolnej sali lekcyjnej gdzie znajduje się tablica i kolorowe rysunki na ścianach stoją dwie kobiety i mężczyzna, a wokół na niskich krzesełkach siedzą dzieci
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas zajęć pn. Dzieci dla zwierząt | Autor: Rafał Motyl

Ponad 640 uczennic i uczniów z warszawskich szkół podstawowych wzięło udział w miejskim programie edukacyjnym na rzecz ochrony praw zwierząt. Podczas zajęć dzieci uczyły się m.in. jak dbać o czworonogi i jak zapobiegać ich bezdomności.

Projekt „Dzieci dla zwierząt” rozpoczął się w październiku 2023 r. i objął pilotażem 16 szkół podstawowych z całej Warszawy. Program został przygotowany z myślą o uczniach i uczennicach klas 1-3 szkół podstawowych i powstał dzięki współpracy miejskich biur i jednostek: Biura Edukacji, Biura Ochrony Środowiska, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń, Schroniska na Paluchu im. Jana Lityńskiego przy wsparciu Ekopatrolu Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

W jednym ze spotkań z cyklu „Dzieci dla zwierząt” zorganizowanym w szkole podstawowej na Pradze-Południe wziął udział prezydent m.st. Warszawy. Podczas rozmów z dziećmi, które uczestniczyły w zajęciach, Rafał Trzaskowski podkreślał, że posiadania zwierzęcia w domu wiążę się z dużą odpowiedzialnością: Zanim zdecydujemy się na psa czy kota, to przede wszystkim należy mieć dla nich czas. Poza codzienną opieką i karmieniem, trzeba również dbać o ich zdrowie. Wielu z nas traktuje zwierzęta jak pełnoprawnych członków rodziny. A nasze podejście do zwierząt, świadczy także o tym, jakimi jesteśmy ludźmi.

Piątki od psiaka i kociaka

W szkołach, gdzie realizowany był program „Dzieci dla zwierząt”, uczniowie i uczennice wykonywali zadania z zakresu edukacji humanitarnej poświęcone zapobieganiu bezdomności zwierząt domowych. Za wykonanie zadania, klasa zdobywała punkty – stempel „Piątka od psiaka i kociaka”. Nauczyciele wraz dziećmi mieli możliwość wyboru terminu realizacji zadań i dopasowania ich wykonania do potrzeb swojej klasy i innych terminów szkolnych.

Klasy, które wzięły udział w projekcie „Dzieci dla zwierząt” wykazały się ogromnym zaangażowaniem i zrealizowały łącznie blisko 200 zadań. Były to m.in. akcje charytatywne, obchody Dnia Kundelka, Dnia Kota, Międzynarodowego Dnia Praw Zwierząt, spotkania z kynologiem, lekarzem weterynarii, autorami książek dla dzieci o zwierzętach. Ten program to nie tylko nauka o tym jak dbać o zwierzęta, ale to też nauka o prawach zwierząt, to uczenie empatii, to współpraca dzieci, wspólne spędzanie czasu i nauka pracy w grupie – dodaje Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za obszar miejskiej edukacji. 

Uczennice i uczniowie uczestniczący w projekcie wykonali również szereg prac plastycznych, literackich i filmowych związanych z prawami zwierząt i opieką nad nimi.

Szkolenia o prawach zwierząt

Ważnym elementem projektu „Dzieci dla zwierząt” były również szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli, którzy prowadzili w swoich szkołach zajęcia uwrażliwiające na los zwierząt i popularyzujące działania na rzecz tych bezdomnych.