null

Działają już nowe windy na wiadukcie mostu Poniatowskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na jezdnię mostu Poniatowskiego w słoneczny poranek. Po lewej i prawej stronie jasnoszare wieżyce mostu gdzie znajdują się stalowe windy
Działają już windy w wieżycach mostu Poniatowskiego

W tym tygodniu zostały uruchomione dwie nowe windy przy moście Poniatowskiego. Dzięki temu wiadukt jest bardziej przyjazny dla osób starszych, rodziców z wózkami, osób z ograniczoną sprawnością ruchową i pasażerów z niepełnosprawnościami, którzy korzystają z pobliskich przystanków autobusowych.

Windy wybudowano wewnątrz wieżyc po obu stronach wiaduktu mostu księcia J. Poniatowskiego przy ul. Solec. Ich lokalizacja nie zaburzyła bryły architektonicznej zabytkowego obiektu. Ściany wewnętrzne przebudowano, a konstrukcja wieżyc została wzmocniona przez budowę żelbetowego szybu windowego.

Dolne wejścia na poziomie ul. Solec znajdują się w istniejących otworach witryn wieżyc od strony parkingu, gdzie wybudowany został chodnik łączący się z istniejącymi ciągami pieszymi.

Wykute od strony Pragi wejścia z poziomu wiaduktu nawiązują do wyglądu otworów w sąsiednich wieżycach. Drzwi do wind wykonane zostały z hartowanego szkła weneckiego, typu optiwhite (pozbawionego zielonkawego odcienia charakterystycznego dla innych rodzajów szkła).

Windy zostały wyposażone w monitoring wizyjny.

Koszt budowy wyniósł ok. 5 mln zł.