null

Działają już dwa nowe kolektory retencyjne

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Drążenie kolektora retencyjnego nocą
Autor: MPWiK

Niemal 19 tys. m3 – to łączna pojemność dwóch wielkośrednicowych kolektorów wybudowanych przez Wodociągi Warszawskie: Lindego Bis na Bielanach oraz Mokotowskiego Bis wzdłuż ul. Gagarina. Oba już działają – po pomyślnie zakończonych testach w marcu rozpoczął się transport ścieków i wód opadowych.

Deszcze nawalne, jako jeden ze skutków zmian klimatycznych, występują coraz częściej na przemian z coraz dłuższymi okresami suszy. Właśnie podczas takich intensywnych opadów sprawdzą się nowe kolektory tranzytowo-retencyjne wybudowane w stolicy. Najpierw czasowo zmagazynują nadmiar wody, a następnie bezpiecznie skierują go do oczyszczalni ścieków Czajka. Celem inwestycji jest ochrona miasta przed zalewaniem ulic podczas największych opadów, a także, jak w przypadku kolektora Wiślanego, ograniczenie przelewów burzowych do rzeki.

Bezwykopowo, przyjaźnie dla ruchu

Podczas prac, jeśli tylko jest to możliwe, Wodociągi Warszawskie dobierają metody realizacji jak najmniej ingerujące w tkankę miasta, zwłaszcza w zieleń, oraz minimalizujące wpływ robót na codzienne życie mieszkańców. Dlatego przy tak dużych przedsięwzięciach, jak budowa wielkośrednicowych kolektorów ściekowych, spółka zastosowała bezwykopową technologię mikrotunelingu. Głowica z tarczą drążącą podobną do tarcz TBM wykorzystywanych do budowy metra, drążyła tunel pod rurociąg na głębokości do kilkunastu metrów pod ziemią. Poszczególne rury były układane jedna po drugiej i następnie pchały tarczę wiercącą dalej. Większość prac została więc wykonana w sposób niewidoczny, co pozwoliło ograniczać liczbę wykopów otwartych jedynie do komór startowych i odbiorczych.

Mokotowski Bis razem z tramwajem

W przypadku kolektora Mokotowskiego Bis inwestycja była realizowana w ramach wspólnego kontraktu z Tramwajami Warszawskimi, które w tym samym czasie budowały wzdłuż ul. Gagarina odnogę nowej trasy do Wilanowa. Technologia bezwykopowa pozwoliła utrzymać ruch kołowy ulicą Gagarina w obu kierunkach przez cały czas trwania robót.

Po kilkudziesięciu latach wraca tramwaj na Gagarina. Zbudowaliśmy ponad kilometr nowych torów od ul. Belwederskiej do ul. Czerniakowskiej. Już za kilka miesięcy pierwsi pasażerowie będą mogli pojechać tą trasą. Przy okazji w tym miejscu został wybudowany kolektor Mokotowski Bis, który zbiera wodę opadową. Dzięki temu przy naprawdę dużych opadach nie będą zalewane ulice. To naprawdę spora inwestycja – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Nowo wybudowany kolektor Mokotowski Bis ma ok. 1,2 km długości. Od strony ul. Belwederskiej został połączony z kolektorem Mokotowskim, a od strony ul. Czerniakowskiej z Nadbrzeżnym. Jego średnica wewnętrzna to 2,8 m. Będzie mógł pomieścić ok. 6,9 tys. m3 ścieków i wód opadowych, odciążając kolektor Mokotowski. Cała inwestycja kosztowała 118,5 mln zł netto.

Lindego Bis ochroni ulice Bielan i Bemowa przed zalewaniem

Metodę bezwykopową Wodociągi Warszawskie zastosowały także podczas inwestycji na Bielanach. Wybudowany tam kolektor Lindego Bis o średnicy 2 m i długości prawie 4 km przebiega ulicami Conrada, Wólczyńską i Nocznickiego. Dużym wyzwaniem technologicznym podczas realizacji tego zadania było drążenie tunelu pod linią metra, na wysokości stacji Młociny.

Lindego Bis odciąży system kanalizacji, odbierając ścieki ze znacznej części Bemowa i Bielan, oraz ograniczy ryzyko występowania podtopień w trakcie deszczy nawalnych, poprzez zwiększenie możliwości przesyłu ścieków. Objętość retencyjna kolektora to ponad 12 tys. m3. Budowa Lindego Bis kosztowała 135 mln zł netto.

Niebawem Wiślany

Wodociągi Warszawskie kończą także prace nad włączeniem do systemu kanalizacyjnego największego z nowo wybudowanych kolektorów – ponad 9-kilometrowego kolektora Wiślanego, który powstał wzdłuż lewego brzegu Wisły pomiędzy ul. Karową a mostem Marii Skłodowskiej-Curie. Jego średnica wewnętrzna na zasadniczym odcinku to aż 3,2 m, a pojemność – ponad 50 tys. m3.

Wszystkie trzy nowe kolektory to elementy większego projektu mającego zwiększyć potencjał retencyjny stołecznej kanalizacji. Wraz z działającym od 2020 r. zbiornikiem na terenie Zakładu Czajka zwiększają one pojemność systemu ściekowego o łącznie 140 tys. m3.

Inwestycje związane z budową kolektorów Mokotowskiego Bis, Lindego Bis oraz Wiślanego są realizowane w ramach projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Logotypy unijne i logotyp MPWiK
Drążenie kolektora retencyjnego nocą
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Widok z góry na komorę startową kolektora retencyjnego i przebywających tam 2 pracowników
Dwóch pracowników w kamizelkach odblaskowych idzie środkiem rury kolektora retencyjnego