null

Drzewa z placu Powstańców Warszawy trafią na Pragę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Drzewo w metalowej skrzyni podnoszone jest na łańcuchach dźwigiem do góry. po lewej stronie widać fragment pojazdu budowlanego.
Przesadzanie drzew z placu Powstańców Warszawy | Autor: Rafał Motyl

Trwają prace związane z budową parkingu podziemnego przy placu Powstańców Warszawy. Wykonawca rozpoczął przesadzanie 24 lip, które znajdują się na placu budowy. Drzewa docelowo trafią na ul. Jagiellońską.

Nowy parking pod placem Powstańców Warszawy będzie 4-kondygnacyjnym obiektem z 420 miejscami postojowymi. Realizacja tak dużej inwestycji w centrum miasta nie pozostaje bez wpływu na najbliższe otoczenie. Konieczna jest zmiana lokalizacji drzew kolidujących z pracami budowlanymi. Dlatego 24 lipy srebrzyste z centralnej części placu zostaną przeniesione na Pragę-Północ. Wykonawca posadzi je w pasie drogowym na ul. Jagiellońskiej w okolicy Warszawskiego ZOO – na odcinku między rondem Starzyńskiego a ul. Szanajcy.

Prace związane ze zmianą lokalizacji już trwają. Na ulicę Jagiellońską przewieziono już pierwsze drzewa, które rosły do tej pory na placu Powstańców Warszawy. Cała operacja związana z sadzeniem zakończy się jeszcze w tym miesiącu.

Przesadzenie drzew nie oznacza, że na zrewitalizowanym placu w centrum miasta nie będzie zieleni. Po zakończeniu inwestycji wykonawca parkingu posadzi na własny koszt nowe drzewa. Natomiast w drugim etapie, w ramach rewitalizacji placu, miasto zamierza uzupełnić teren o dodatkową zieleń.

Rusza budowa – zmiany na okolicznych ulicach

Dotychczas na placu Powstańców Warszawy toczyły się prace przygotowawcze. Wykonawca rozpoczął przebudowę kanalizacji przed gmachem NBP. Z tego powodu przeniesiony i uruchomiony w tymczasowej lokalizacji został przystanek autobusowy. Wygrodzony jest teren pomiędzy jezdniami. Robotnicy zajęli także prawy pas w kierunku Świętokrzyskiej od skrzyżowania z Warecką.

Od piątku, 7 października, od godz. 6:00 rozpoczną się prace związane z przebudową instalacji wodociągowych u zbiegu Szpitalnej z Warecką. Nie będą one oznaczały dodatkowych zmian w organizacji ruchu samochodów, ale konieczne będzie wygrodzenie dużego fragmentu chodnika. Piesi przechodzący w tym rejonie będą musieli omijać głębokie wykopy. W kolejnych etapach zajmowane będą kolejne fragmenty pasów ruchu na jezdni prowadzącej do Świętokrzyskiej.

Parking w centrum miasta

Nowy parking powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany miastu.

Parking, który ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 r. będzie wyposażony m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe. Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza, jednak w swojej ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców.

Budowa obiektu to jedna z inwestycji realizowanych w ramach Nowego Centrum Warszawy – prezydenckiego programu przekształcenia ulic i placów w ścisłym centrum miasta w przestrzeń przyjazną, estetyczną, zieloną i bezpieczną dla wszystkich użytkowników. Miasto przygotowuje się też do kolejnych inwestycji. Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na nową i zieloną ul. Chmielną oraz rejon ulic Złotej i Zgoda. Trwa sporządzanie dokumentacji projektowej drugiej z tych lokalizacji. Zarząd Dróg Miejskich wybiera obecnie projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej. W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej.

Drzewo w metalowej skrzyni podnoszone jest na łańcuchach dźwigiem do góry. po lewej stronie widać fragment pojazdu budowlanego.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Drzewo w dużej metalowej skrzyni jest podnoszone do góry dźwigiem. Z przodu pracownik budowlany ubrany w kask i ciuchy odblaskowe.
Maszyna budowlana na wysięgniku podnosi do góry drzewo umieszczone w metalowej skrzyni. Z przodu stoi pracownik budowlany i asekuruje skrzynię.
Drzewo w dużej metalowej skrzyni jest podnoszone dźwigiem do góry.
Drzewa z korzeniami w metalowych skrzyniach położone na trawniku przy przygotowanych do wkopania dołach.
Drzewa z korzeniami w metalowych skrzyniach położone na trawniku przy przygotowanych do wkopania dołach.
Drzewo w metalowej skrzyni podnoszone na wysięgniku do góry. Pomaga trzech pracowników ubranych w kaski i odblaskowe ciuchy.
Drzewo w metalowej skrzyni na łańcuchach jest transportowane przez samochodowy dźwig na ziemię. Obok stoją ubrani w odblaskowe ciuchy pracownicy.
Drzewo w metalowej skrzyni na łańcuchach jest transportowane przez samochodowy dźwig na ziemię. Obok wykopany dół, w którym zostanie posadzone drzewo. Pracownicy asekurują.
Drzewo w metalowej skrzyni na łańcuchach jest transportowane przez samochodowy dźwig na ziemię. Obok wykopany dół, w którym zostanie posadzone drzewo. Pracownicy asekurują.