null

Drzewa świętują

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rafał Krzemień, prezes zarządu PKiN; Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy i Elżbieta Bogucka przy jednym z posadzonych drzew
Sadzenie drzew w Parku Świętokrzyskim | Autor: E. Lach

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji w Parku Świętokrzyskim pod Pałacem Kultury i Nauki posadzono dzisiaj dęby, klony, lipy, ambrowce i graby. Wkrótce jesienne nasadzenia rozpoczną też Lasy Miejskie – Warszawa i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Park Świętokrzyski w centrum stolicy wzbogacił się dzisiaj o nowe drzewa. Sadzenie w ramach akcji Zapuść korzenie w sercu miasta zorganizował Pałac Kultury i Nauki, zapraszając do udziału przedstawicieli firm i instytucji, które działają w budynku.

Dziś wspólnie będziemy sadzić drzewa na placu Defilad – w niekwestionowanym sercu stolicy. Ale chciałabym zachęcić Państwa i wszystkich mieszkańców, by również inne dzielnice, place i ogródki stały się dla Was takim sercem. Byśmy sadzili drzewa, bo stanowią one niezwykle istotny element ochrony klimatu – mówiła obecna na wydarzeniu Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Szanujmy drzewa i sadźmy je wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – dodała. 

Poprosiliśmy naszych partnerów, instytucje i firmy z Pałacu Kultury i Nauki, by wyszli przed Pałac, zobaczyli nasz piękny park i razem z nami posadzili tu drzewa. Mam nadzieję, że będzie to akcja, którą będziemy powtarzać co roku. Chcemy pokazać, że nie tylko mamy tutaj piękny, reprezentacyjny budynek, ale że dbamy również o ten fragment miasta, o Park Świętokrzyski – mówił Rafał Krzemień, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki.

W ramach akcji posadzono dęby, klony, lipy, ambrowce i graby. Dwa z drzew bedą nosić imiona Jana Lityńskiego i Jerzego Osiatyńskiego. Do przedsięwzięcia przyłączyły się: Collegium Civitas, Kinoteka, Teatr Studio, Bar Studio, Kulturalna, Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, Teatr 6 Piętro, Green Caffe Nero, Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, Teatr Dramatyczny.

Jesienne nasadzenia we wszystkich dzielnicach Warszawy

Nowe drzewa w Parku Świętokrzyskim to niejedyne nasadzenia realizowane na terenie miasta tej jesieni. W tym i przyszłym miesiącu ponad 44 tys. drzew i krzewów posadzą Lasy Miejskie – Warszawa. O nową zieleń wzbogacą się wszystkie tereny, którymi zarządza miejska jednostka.

Jesienne nasadzenia planuje też stołeczny Zarząd Zieleni. Jeszcze w tym roku wzdłuż wybranych warszawskich ulic i w parkach ma pojawić się około 4 tys. nowych drzew – wśród nich m.in. klony, lipy, jesiony, dęby, platany czy jabłonie. Pierwsze prace rozpoczną się w listopadzie.

Miejscy ogrodnicy rozpoczęli już natomiast sadzenie krzewów, bylin i roślin cebulowych, które – podobnie jak w przypadku drzew – pojawią się w każdej z warszawskich dzielnic. W sumie posadzonych zostanie 65,5 tys. krzewów i ponad 91 tys. bylin. Rośliny cebulowe zakwitną wiosną na obszarze powyżej 20 tys. mkw.

Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy przemawia do mikrofonu przed Pałacem Kultury i Nauki
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Rafał Krzemień, prezes zarządu PKiN przemawia do mikrofonu przez Pałacem Kultury i Nauki
Drzewa posadzone w Parku Świętokrzyskim na skraju trawnika. W tle wysokie drzewa rosnące w parku
Drzewa posadzone w Parku Świętokrzyskim na skraju trawnika. Obok wbite w ziemie łopaty i taczka z ziemią. W tle wysokie drzewa rosnące w parku.
Rafał Krzemień, prezes zarządu PKiN; Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy i Elżbieta Bogucka przy jednym z posadzonych drzew
Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy; Rafał Krzemień, prezes zarządu PKiN oraz pracownicy Teatru 6 Piętro przy jednym z posadzonych drzew