null

Dowód rejestracyjny – co musisz wiedzieć

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Kupiłeś nowy albo używany samochód, chcesz go zarejestrować? W twoim dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na kolejną pieczątkę z przeglądu? Wymiana dowodu rejestracyjnego – przeczytaj, co musisz wiedzieć.

Jak zarejestrować nowy samochód?

Od 4 czerwca 2021 r. nie musisz już iść do urzędu, żeby zarejestrować nowy samochód.

Wniosek o rejestrację pojazdu może złożyć uprawniony przedstawiciel salonu sprzedaży, w którym pojazd został kupiony, jeśli salon posiada konto firmowe ePUAP. 

Nie musisz (ale możesz, jeśli chcesz) też iść do urzędu, żeby odebrać dokumenty i tablice rejestracyjne. Wpisz we wniosku prośbę o przesłanie ich do salonu lub do domu. 

Więcej informacji o rejestracji nowego samochodu

Zakup, sprzedaż samochodu – co trzeba zrobić?

Jeśli sprzedajesz albo kupujesz używany samochód, w ciągu 30 dni złóż zawiadomienie o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz, grozi ci kara od 200 do 1000 zł. Z powodu COVID-19 termin został wydłużony do 60 dni.

Możesz to zgłosić za pośrednictwem miejskiego portalu e-usług Moja Warszawa, korzystając z profilu zaufanego. Znajdziesz tu również usługi realizowane przez ePUAP. 

Jeśli nie korzystasz z profilu zaufanego, zrobisz to w urzędzie lub pocztą. Szczegóły i wniosek do pobrania znajdziesz na stronie Warszawa 19115.

Szczegółowe informacje: Zawiadomienie o nabyciu pojazdu, Zawiadomienie o zbyciu zarejestrowanego pojazdu.

Czy muszę wymieniać tablice rejestracyjne?

Od 1 lutego 2022 r. nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych. Przy przerejestrowaniu samochodu. Tablice muszą tylko być białe oraz mieć unijne gwiazdy na niebieskim tle; muszą być czytelne i niepogięte.

Więcej informacji Warszawa 19115

Dowód rejestracyjny – kiedy musisz wymienić dokument?

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, musi wyrobić nowy dowód rejestracyjny w kilku przypadkach. Jest to zmiana danych osobowych lub poważne zmiany konstrukcyjne pojazdu.

W moim dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce na pieczątki. Czy muszę wymienić dokument?

Od 4 grudnia 2020 r. nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego pojazdu, gdy w dotychczasowym zostały wypełnione wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego. Więcej informacji na stronie Warszawa 19115.

Ile wynosi opłata za wymianę dowodu rejestracyjnego?

Koszt wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego bez wydania pozwolenia czasowego wynosi 54,50 zł. Wyrobienie nowego dokumentu wraz z uzyskaniem pozwolenia czasowego kosztuje 73,50 zł.

Ile się czeka na dowód rejestracyjny?

Zwykle 7 dni roboczych od momentu złożenia wniosku o jego wydanie.

Gdzie sprawdzę, czy dowód rejestracyjny jest gotowy?

Wejdź na stronę Info Car.

Więcej informacji o dowodach rejestracyjnych