null

Doradcy energetyczni dla mieszkańców stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Miejskie Centrum Kontaktu 19115, na pierwszym planie dwie osoby pracujące przy komputerach, przyjmujące zgłoszenia od mieszkańców.
Doradcy energetyczni dla mieszkańców stolicy | Autor: m.st. Warszawa

Jak poradzić sobie z wymianą źródła ciepła; jak uzyskać dotację na ten cel; jak obniżyć zużycie prądu i wody – to część pytań, na które odpowiedzą warszawscy doradcy energetyczni. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z ich pomocy w dwóch punktach stacjonarnych – w Wawrze i na Białołęce. W pozostałych dzielnicach doradcy będą dostępni podczas specjalnych dyżurów.

Z pomocy doradców energetycznych może za darmo skorzystać każdy mieszkaniec Warszawy. Eksperci dzielą się fachową wiedzą z zakresu: doradztwa technicznego w kontekście modernizacji źródeł ciepła, termomodernizacji budynków i stosowania odnawialnych źródeł energii. Informują również o możliwościach uzyskania dotacji na sfinansowanie tych inwestycji – ze środków miejskich lub w ramach innych programów wsparcia.

Doradcy mogą również wesprzeć warszawiaków w wypełnieniu deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB); doradzić w jaki sposób obniżyć koszty ogrzewania, a także obniżyć zużycie energii elektrycznej i wody. Pomogą także przeanalizować rachunki za media i podpowiedzą, gdzie szukać potencjalnych oszczędności.

Stacjonarne punkty konsultacyjne

Doradcy energetyczni pomagają mieszkańcom stolicy od ubiegłego roku. Ich działalność stanowi jedną z rekomendacji Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Nowością są jednak dwa punkty stacjonarne, w których stołeczni fachowcy będą udzielać porad z zakresu efektywności energetycznej. Oba rozpoczną działalność w tym miesiącu.

Pierwszy z nich został otwarty dzisiaj o godz. 11:00 w Urzędzie Dzielnicy Białołęka. Mieszkańcy mogą korzystać z niego w środy, czwartki i piątki w godzinach pracy urzędu.

Drugi zostanie uruchomiony w Wawrze przy ul. Żegańskiej 2c. Otwarcie zaplanowano 21 października. Punkt konsultacyjny będzie otwarty w godzinach:

  • poniedziałek: godz. 13:00 – 19:00
  • wtorek: godz. 8:00 – 12:00
  • sobota: godz. 8:00 – 20:00
  • niedziela: godz. 8:00 – 20:00

Mieszkańcy pozostałych dzielnic będą mogli dodatkowo skorzystać z pomocy doradców energetycznych podczas specjalnych dyżurów, które będą organizowane przez urzędy dzielnic.