null

Dołącz do najpiękniejszego konkursu w stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kwitnące kwiaty i zieleń ozdabiająca przeszklony balkon.

1 czerwca rusza nabór zgłoszeń do 39. edycji konkursu Warszawa w Kwiatach. Po raz kolejny o nagrody rywalizować będą właściciele najpiękniejszych warszawskich balkonów i ogrodów.

Kontynuując przedwojenną tradycję wspólnego zazieleniania i przyozdabiania stolicy, m.st. Warszawa, Zarząd Zieleni oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zapraszają mieszkańców do bycia częścią „Warszawy w kwiatach” i zgłaszania własnoręcznie ukwieconych przestrzeni. Nagrodzone zostaną najpiękniejsze balkony, ogródki przydomowe, osiedlowe i sąsiedzkie oraz, po raz pierwszy w tym roku, rodzinne działki. Zgłaszać można również inne miejskie ogrody. W rywalizacji mogą wziąć udział także szkoły i przedszkola oraz instytucje, które statutowo zajmują się opieką nad ogrodami.

Do konkursu można się zgłaszać w siedmiu kategoriach:

  • Balkony, loggie i okna,
  • Inicjatywy sąsiedzkie,
  • Ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jednorodzinnych,
  • Osiedla mieszkaniowe,
  • Ogród lub ogródek edukacyjny przy szkołach i przedszkolach,
  • Ogrody kwietne działkowe,
  • Założenie ogrodowe dla instytucji, które w statucie mają opiekę nad ogrodami i terenami zieleni w przestrzeni miejskiej.

W tegorocznym konkursie przewidziano także trzy nagrody specjalne. Towarzystwo Przyjaciół Warszawy objęło patronatem nagrodę im. Zofii Wóycickiej dla nadzwyczajnego ukwiecenia, a dla najbardziej warszawskiej przestrzeni przewidziana jest nagroda im. Stefana Starzyńskiego – twórcy konkursu. Ze wszystkich zgłoszeń wybrane zostanie też to najpiękniejsze – Mister Kwiatek. Laureat tej nagrody może liczyć na wyjątkowe wyróżnienie - razem z projektantką miejskich ukwieceń, ekspertką Zarządu Zieleni, Małgorzatą Dudek-Grzegorzewską zaprojektuje rabaty kwietne w Ogrodzie Saskim, które zakwitną na wiosnę 2023 roku.

Nabór zgłoszeń trwa od 1 do 30 czerwca. Wystarczy wypełnić elektroniczny formularz na stronie www.warszawawkwiatach.pl lub formularz papierowy, który można pobrać w siedzibie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz w oddziałach Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Laureaci zostaną ogłoszeni 28 sierpnia podczas kwietnego pikniku w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”. Zwycięzcy mogą liczyć na roślinne nagrody i upominki, a wszyscy konkursowicze i mieszkańcy na wiele atrakcji, w tym specjalny koncert, przedstawienie teatralne, wykład o hodowli róż i kwiatowe animacje.