null

Dołącz do akcji „Myślę~ nie marnuję opakowań”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kobiety przy maszynach do szycia

23 stycznia świętujemy dzień bez opakowań foliowych. Tego dnia Warszawa rozpoczyna akcję edukacyjną pod hasłem „Myślę~ nie marnuję opakowań”. Miasto będzie zachęcać mieszkanki i mieszkańców stolicy do rezygnacji z plastikowych jednorazówek i korzystania z opakowań wielorazowych.

Na zakupy z własną siatką

Akcja „Myślę~ nie marnuję opakowań” to kolejna odsłona miejskiej kampanii, która zachęca mieszkanki i mieszkańców Warszawy do ponownego wykorzystywania zasobów takich jak jedzenie, woda, ubrania czy opakowania. Akcja, która właśnie startuje, potrwa do końca kwietnia 2024 r.

Kampania „Myślę~ nie marnuję opakowań” ma na celu promowanie wśród mieszkanek i mieszkańców Warszawy postaw proekologicznych. Zależy nam na pokazaniu, że każdy może mieć wpływ na ograniczenie plastiku wokół nas oraz na uświadamianiu, że masowe korzystanie z jednorazowych toreb foliowych i ich utylizacja to poważny problem współczesnego świata. W ramach akcji informujemy, jak ważna jest zmiana nawyków oraz zachęcamy wszystkich do korzystania z opakowań wielorazowych – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w stołecznym ratuszu, i zachęca: - Planując zakupy pamiętajmy o zabraniu wielorazowych toreb i woreczków. To mała rzecz, którą każdy i każda z nas może zrobić w trosce o planetę i o kolejne pokolenia.

 

 

Wspólnie dla planety

Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w drugiej połowie ubiegłego roku. Wśród pracowników warszawskiego ratusza trwała zbiórka toreb wielorazowych i firan, z których wolontariusze, a także zaangażowane podmioty szyły woreczki i torby. Pomysł spotkał się z dużym odzewem zarówno pracowników urzędu, jednostek miejskich jak i samych mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Akcję wsparło ponad 20 jednostek: szkoły, domy kultury, ośrodki pomocy społecznej, centra aktywności i wiele innych. Zaangażowanie w projekt zaktywizowało przedstawicieli kilku pokoleń zarówno uczniów w szkołach, jak i seniorów.

Edukacja przez działanie

Przez ponad 3 miesiące, w ramach akcji „Myślę~ nie marnuję opakowań”, miejscy edukatorzy będą zachęcać zarówno osoby kupujące, jak i sprzedające do używania wielorazowych opakowań na zakupy. Zamierzają przekonywać do korzyści, jakie płyną z ich używania. Na wybranych warszawskich targowiskach udostępnią szafy na tzw. torby bumerangi i woreczki wielorazowe.

Na każdym z targowisk, na którym miasto będzie prowadzić akcję, robi zakupy ok. 900 osób dziennie. To z nimi będą rozmawiać edukatorzy, którzy opowiedzą o tym, jak nie marnować, jak nadać drugie życie niepotrzebnym rzeczom czy jak gospodarować odpadami.

Wpływanie na wybory konsumentów

Ratusz chce zmienić zachowania mieszkanek i mieszkańców, uświadomić im korzyści płynące z dzielenia się, niemarnowania i ponownego używania zasobów. W perspektywie długookresowej prowadzi to do zmniejszenia ilości szkodliwych odpadów i ochrony środowiska naturalnego.

W drodze do wspólnego celu, poprzez wymianę zasobów, miasto chce też integrować społeczności lokalne, w szczególności mieszkanki i mieszkańców dzielnicy korzystających z bazarków.

Działania będą odbywać się na trzech warszawskich targowiskach:

  • przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie,
  • przy ul. Egipskiej róg ul. Afrykańskiej na Pradze-Południe,
  • przy ul. Rembielińskiej 7A na Targówku.

Więcej informacji na stronie internetowej kampanii „Myślę~ nie marnuję”.

Baner akcji z napisem Myślę nie marnuję opakowań.