null

Do pracy na rowerze! Z chęcią

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wypożycza rower Veturilo ze stacji z rowerami
Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wypożycza rower Veturilo | Autor: Rafał Motyl

Zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 15 ton. Zaoszczędzili 6 tys. litrów paliwa. Pokonali wspólnie 125 tys. km – czyli trzykrotnie objechali równik. To efekt ubiegłorocznej „Grywalizacji rowerowej Urzędu m.st. Warszawy”. W poniedziałek rusza kolejna edycja akcji.

Pięć tygodni na dwóch kółkach

Grywalizacja została zainicjowana i jest organizowana przez Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta. Zachęca pracowników biur, jednostek UM Warszawa i urzędów dzielnic do dojeżdżania do pracy i z pracy na rowerach – własnych lub miejskich – oraz używania rowerów do przejazdów służbowych. Tegoroczna akcja rozpoczyna się 14 sierpnia i potrwa 5 tygodni – do 15 września.

Rower na dystansie do 15 minut jest zwykle efektywniejszym środkiem transportu niż samochód, a nawet komunikacja miejska. Jazda na rowerze to też inwestycja we własną aktywność, w swoje zdrowie. To też przyjemność. Staramy się systematycznie poprawiać infrastrukturę drogową, łączyć istniejące drogi rowerowe w sieć połączeń. A teraz własnym przykładem będziemy chcieli zachęcić mieszkańców i mieszkanki Warszawy do używania roweru do codziennych dojazdów do pracy. Sam to robię i zachęcam innych – mówi Michał Olszewski zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Jeżdżąc na zeroemisyjnych dwóch kółkach, przyczyniamy się do ograniczania skutków zmiany klimatu oraz do transformacji energetycznej miasta. Ale jazda na rowerze to także sposób na dbanie o kondycję i o samopoczucie. Liczę, że przekonają się o tym szczególnie osoby, które nie mają nawyku korzystania z roweru na co dzień – może to zmieni się po Grywalizacji – zachęca Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy w stołecznym ratuszu.

Grywalizacja 2022

W ubiegłorocznej akcji w mieście wzięło udział 513 osób z 56 jednostek. Łącznie wykonali prawie 14 tysięcy indywidualnych przejazdów. Najwięcej - 905 – urzędnicy z Zarządu Dróg Miejskich. Największy dystans – 10 669 km – wykręciło Biuro Geodezji i Katastru. Najliczniej w akcję zaangażowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji – 31 osób. Procentowo zwyciężyło Biuro Polityki Zdrowotnej – w akcji wzięło udział 28 proc. pracownic i pracowników. Rekordowy dystans pokonany przez jedną osobę jednego dnia to 141 km. A największy kilometraż jednej osoby przez pięć tygodni trwania akcji – 1854 km.

Organizatorzy podsumowali korzyści z poprzedniej akcji:

  • zmiana codziennych nawyków transportowych
  • zmniejszenie śladu węglowego w tym emisji CO2 i N2O,
  • zwiększenie ilości miejsca w przestrzeni publicznej, którą zajmują zwykle samochody,
  • odciążenie komunikacji miejskiej,
  • poprawa samopoczucia i wzrost energii,
  • budowanie więzi społecznych i ducha rywalizacji wśród uczestników.