null

Do czwartku głosujemy w budżecie obywatelskim

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Asfaltowa "uliczka" w miasteczku ruchu drogowego. W tle dzieci na rowerach i znaki drogowe
Miasteczko ruchu drogowego z budżetu obywatelskiego

Ursus przed Białołęką i Wawrem – tak wygląda dzielnicowy „ranking obywatelskości” w stolicy. W tych dzielnicach mieszańcy i mieszkanki oddali najwięcej głosów w budżecie obywatelskim. Można to zrobić jeszcze do czwartku 30 czerwca do godz. 23:59.

W tej chwili – dane z wtorku z godziny 9.00 – w budżecie obywatelskim zagłosowało ponad 47 tys. mieszkańców. To nieco mniej (o ok. 5 tys.) niż analogicznie o tej porze w zeszłym roku.

Najwięcej głosów – 46 na 1000 mieszkańców – oddano w Ursusie. Podium zamykają Białołęka (40) i Wawer (35).

Kolejne dzielnice to: Ochota (28), Mokotów, Wilanów, Włochy (po 27), Wola (26), Rembertów i Żoliborz (po 25), Praga-Południe i Wesoła (po 24), Bemowo (22), Bielany, Praga-Północ i Targówek (po 20). Na końcu jest Ursynów (19) i Targówek (17).

Na co wydaliśmy pieniądze

W poprzedniej edycji budżetu mieszkańcy i mieszkanki Warszawy najwięcej pieniędzy przeznaczyli na zieleń miejską, ścieżki rowerowe oraz chodniki i ścieżki rowerowe. Pełna lista wygląda tak:

  • Zieleń miejska – 36 mln zł,
  • Infrastruktura rowerowa – 20 mln zł,
  • Chodniki i przejścia dla pieszych – 13 mln zł,
  • Obiekty sportowe – 11 mln zł,
  • Mała architektura (ławki, kosze, fontanny) – 5 mln zł,
  • Kultura i wydarzenia kulturalne – 3 mln zł,
  • Place zabaw – 2 mln zł,
  • Zwierzęta – 1 mln zł,
  • Wydarzenia sportowe i rekreacyjne – 0,5 mln zł.

Jak wystartować w konkursie

Ratusz organizuje dwa konkursy dla osób, które zachęcają innych do wzięcia udziału w głosowaniu. Pierwszy to konkurs na najciekawsze działania promocyjne „Zgłaszam, głosuję, promuję”. Należy w nim opisać i udokumentować własne działania promocyjne, wydarzenia, akcje. Do wygrania zestawy warszawskich gadżetów. Informacje o konkursie można znaleźć na stronie internetowej.

Drugi konkurs – „Podaj dalej” – jest przeznaczony dla głosujących, którzy będą chcieli zachęcić do głosowania swoich znajomych. Po oddaniu swojego głosu można wygenerować link dla swoich znajomych. Czym więcej osób skorzysta z tego linku przy głosowaniu, tym więcej punktów zdobywamy. Więcej informacji na stronie internetowej.

Jak głosować

Aby wziąć udział w głosowaniu nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy mieszkać w Warszawie. Głosować mogą także obcokrajowcy, konieczne jest jednak posiadanie nr PESEL.

Mieszkanki i mieszkańcy stolicy mają do wyboru 1189 projektów dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej bo.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy. Kady może wybrać 15 projektów dzielnicowych w wybranej dzielnicy oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Co można wybierać

Na realizację zwycięskich projektów miasto ma zarezerwowane 100 mln złotych. Tegoroczne pomysły będą realizowane w przyszłym roku. Projekty są różnorodne – od małej architektury tj. ławek, koszy, stojaków rowerowych, przez większe inwestycje np. remonty chodników, skwerów, boisk czy budowy dróg rowerowych. Są też tzw. projekty miękkie - warsztaty artystyczne, zajęcia sportowe czy wydarzenia kulturalne.

Przez dziewięć lat działania budżetu obywatelskiego Warszawa wydała na pomysły mieszkańców już pół miliarda złotych. Miasto zrealizowało za te pieniądze 4 tys. pomysłów obywatelskich.

Opisy wszystkich projektów poddanych pod głosowanie w obecnej edycji budżetu obywatelskiego można znaleźć na stronie bo.um.warszawa.pl. Głosowanie na projekty potrwa do 30 czerwca do godz. 23:59. Wyniki i lista zwycięskich pomysłów zostaną ogłoszone 13 lipca.