null

Dni kobiet w technologii

Drukuj otwiera się w nowej karcie
prezydent Trzaskowski przemawiający z mównicy
Perspektywy Women in Tech Summit | Autor: Ewelina Lach

Rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Perspektywy Women in Tech Summit”. Na spotkaniu w Warszawie pojawiło się 5 tys. utalentowanych inżynierek, programistek, menedżerek, startuperek i naukowczyń.

Wśród uczestniczek są m.in. Lucyna Chwastowska, szefowa Alexy z Amazon.com, Dominika Bettman, prezeska Microsoft Polska, Tove Chevalley, zarządzająca Electrolux Innovation Hub czy Magda Dziewguć, zarządzająca polskim Google, to tylko niektóre z 500 gościń tegorocznego Perspektywy Women in Tech Summit. Dołączą też świadomi roli kobiet panowie zarządzający tak ważnymi ośrodkami innowacji jak Intel Polska (Bartosz Ciepluch), Ericsson (Martin Mellor), czy NatWest (Andrzej Pacek). Wydarzenie organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, a partneruje jej 70 (!) największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne z Polski i ze świata.

To wspaniale, że to największe wydarzenie technologiczne w Polsce jest przeznaczone właśnie dla kobiet. W stolicy prowadzimy politykę różnorodności, staramy się dbać o równość wszystkich mieszkańców i mieszkanek. W dawno minionej epoce kobiety miały ograniczone możliwości realizowania się w zawodach stricte związanych z technologią. Polska jutra i pojutrza wykorzystuje potencjał kobiet na równi z potencjałem mężczyzn. A nawet mężczyźni wolą się trochę posunąć na bok, by zrobić miejsce kobietom i posłuchać, co one mają do powiedzenia – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który objął imprezę patronatem i uczestniczył we wręczaniu nagród za najwybitniejsze osiągnięcia w minionym roku.

Perspektywy Women in Tech Summit po raz pierwszy odbył się cztery lata temu. W pierwszym roku zgromadził 2,5 tys. uczestniczek, rok później już 6,5 tys. i stał się największą imprezą dla kobiet w technologiach w Europie. Co roku przyciąga największe autorytety świata technologii oraz młode kobiety  - studentki i profesjonalistki - zainteresowane rozwojem i pracą w branży TECH & IT. Polska staje się centrum rozmowy o przyszłości technologicznej świata i roli, jaką mają odegrać w niej kobiety.

Summit to dwa superintensywne dni rozmów o najnowszych zwrotach w technologiach i naszej wspólnej przyszłości w tym kontekście – z programem czterech scen, serią 100 specjalistycznych Warsztatów i TechTalków, Strefą Mentoringu i targami pracy (Career Expo) gromadzącymi firmy i instytucje, którym szczególnie zależy na zatrudnianiu kobiet. Będą mu towarzyszyć liczne wydarzenia dodatkowe – seria kilkunastu wieczornych spotkań w firmach (Tech Warsaw Welcomes), seminarium naukowe dla badaczek i badaczy w zakresie informatyki oraz Gala wręczenia tytułów TOP10 Kobiet w Sztucznej Inteligencji.

Najważniejszymi tematami tegorocznej konferencji są: metaverse, sztuczna inteligencja w jej najnowszych i najbardziej praktycznych odsłonach, blockchain, cyberbezpieczeństwo, technologie proklimatyczne, deep tech, 5G i chmura. 

Perspektywy Summit ma też ważną ambicję, aby stać się pierwszą w Polsce imprezą pozytywną klimatycznie. - Perspektywy Women in Tech Summit to spotkanie zaangażowanych, mądrych i odpowiedzialnych kobiet w technologiach – a to zobowiązuje. My wiemy, że od nas zależy bardzo dużo. Walka o planetę jest obecnie kwestią najważniejszą. Naszym obowiązkiem jest działanie. Podejmujemy się więc zobowiązania - uczynienia z Summitu imprezy prawdziwie wrażliwej w kwestii wpływu na klimat – mówi dr Bianka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i twórczyni Summitu. – Policzymy, zredukujemy i skompensujemy z nawiązką emisję gazów cieplarnianych związaną z realizacją wydarzenia – i pozostanie po nim chroniony, bioróżnorodny las w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W ramach polityki proekologicznej Uczestnicy Summitu mogą korzystać w dniach 6-8 czerwca w darmowej komunikacji miejskiej. Miasto Warszawa jest Partnerem Summitu. 

Studentki i studenci kierunków technicznych i ścisłych otrzymali darmowe bilety na wydarzenie. Pula stypendiów została przygotowana także w ramach projektu „Poland IT Hub” dla 200 studentek z Ukrainy, ze Wschodu i Azji Centralnej.

scena i przemawiający, sztuczne oświetlenie, niebieskie światło
Zobacz galerię (2 zdjęć)
scena i przemawiający, sztuczne oświetlenie, niebieskie światło