null

Debata z przedstawicielami UE już jutro w Warszawie. Jak przeciwdziałać mowie nienawiści i polaryzacji społeczeństwa?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika z wizerunkiem prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, która zapowiada debatę. Na grafice, po prawej stronie napis niebieską, pogrubioną czcionką: Mowa nienawiści i polaryzacja społeczeństwa – jak im zapobiegać na szczeblu lokalnym ze wsparciem UE?
Debata z przedstawicielami UE w Warszawie. Start: 22 lutego, godz.10:00

Już jutro, 22 lutego reprezentanci Warszawy, Gdańska, Mannheim, Budapesztu oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego będą rozmawiać o polaryzacji i mowie nienawiści, które stanowią jedno z największych zagrożeń demokracji, rządów prawa, a nawet dla stabilności Europy jako całości. Zastanowią się, jak temu przeciwdziałać na poziomie lokalnym i jak tę walkę może wesprzeć Unia Europejska.

Dyskusja z udziałem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Christiana Spechta, wiceburmistrza Mannheim i wiceprzewodniczącego Europejskiego Forum Bezpieczeństwa Miejskiego, Benedeka Jávora, szefa reprezentacji Budapesztu w UE i byłego posła do Parlamentu Europejskiego, Jana Olbrychta, posła do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Intergrupy URBAN oraz Bartłomieja Balcerzyka, kierownika Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce będzie miała miejsce we wtorek, 22 lutego o godz. 10.00. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym (z zachowaniem odpowiednich ograniczeń i przepisów sanitarnych), a jego gospodarzem będzie miasto stołeczne Warszawa. Spotkanie będzie transmitowane w całości w serwisie YouTube.

Debata, której współorganizatorami są European Forum for Urban Security, m.st. Warszawa oraz Unia Metropolii Polskich, przybliży opinii publicznej skuteczne sposoby przeciwdziałania mowie nienawiści i polaryzacji na poziomie lokalnym przy wsparciu Unii Europejskiej. Podczas spotkania mówcy spróbują odpowiedzieć na pytania:

  • Dlaczego rola władz lokalnych ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i łagodzeniu mowy nienawiści, mogącej prowadzić do polaryzacji i brutalnego ekstremizmu?
  • Jakie są konkretne przykłady dobrych praktyk, jeśli chodzi o współpracę z lokalnymi interesariuszami w procesie zapobiegania i łagodzenia skutków mowy nienawiści?
  • W jaki sposób i jakimi konkretnymi narzędziami UE mogłaby wspierać władze lokalne w ich działaniach prewencyjnych?

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych. Pozwoli to reprezentantom obywateli Europy na spotkanie z przedstawicielami instytucji europejskich i władz lokalnych w celu podzielenia się swoimi pomysłami, obawami i przedstawienia sugestii dotyczących potencjalnych przyszłych działań i inicjatyw UE w tej dziedzinie.

Polaryzacja i mowa nienawiści stanowią poważne zagrożenie dla instytucji politycznych, rządów prawa i demokracji. Gdy podziały w społeczeństwie rosną i rozlewa się hejt, obywatele mogą obawiać się uczestnictwa w debacie publicznej na ważne dla nich tematy lub stracić zaufanie do instytucji politycznych, które mają ich chronić. Nie możemy do tego dopuścić, dlatego organizowana jest niniejsza debata mająca na celu pobudzić dyskusję na ten temat.

Jutrzejszą debatę na żywo będzie można obejrzeć w języku polskim na kanale YouTube Prezydenta m.st. Warszawy, Rafała Trzaskowskiego – link do transmisji; a w języku angielskim na kanale YouTube European Forum for Urban Security (Efus) – link do transmisji.

Zapraszamy do zadawania pytań uczestnikom przed debatą poprzez formularz rejestracyjny. Formularz dostępny jest w języku polskim i angielskim.