null

Dary dla Ukrainy – ponad 100 kursów z Warszawy do Medyki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
 Dwóch mężczyzn rozpakowuje duży samochód dostawczy w kolorze czerwonym. Samochód załadowany jest po brzegi towarem – paczkami, darami
Zbiórka darów dla Ukrainy | Autor: Ewelina Lach

W pierwszych dniach wojny w Ukrainie Warszawa zorganizowała zbiórkę darów, które zostały przewiezione do potrzebujących mieszkańców Kijowa. Od tego momentu ze stolicy do różnych lokalizacji na terytorium Ukrainy przetransportowano już około 3600 palet z najpotrzebniejszymi rzeczami.

W zbiórki organizowane i koordynowane przez Urząd m.st. Warszawy włączyli się nie tylko mieszkańcy stolicy, ale też miejskie jednostki i prywatne firmy. Pomagają także inne miasta – z Polski i innych państw. Warszawa odebrała dary m.in. z Austrii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Kanady czy Niemiec. Część z nich została rozdysponowana do przygotowanych przez miasto miejsc pobytowych dla uchodźców, pozostałe przepakowano i przetransportowano dalej – finalnie trafiły do Kijowa, Lwowa i Charkowa.

W ramach trwającej cały czas zbiórki udało nam się zgromadzić i przekazać do Ukrainy około 3600 palet z żywnością, lekami, pościelą, środkami czystości oraz innymi darami. Z Warszawy przewieźliśmy je samochodami ciężarowymi i dostawczymi, a nawet autobusami. 30 marca odprawiliśmy setny wagon z terminalu, skąd dary – głównie pociągami towarowymi – jeździły bezpiecznie do ukraińskich miast – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Swoje zbiórki prowadziły lub nadal prowadzą też warszawskie dzielnice. Większość z nich zebrane dary przekazuje ukraińskim uchodźcom w danej dzielnicy lub dalej do punktów pobytowych. Część produktów trafia również do Ukrainy.

Pomoc dla zwierząt

Miejskie jednostki prowadzą również zbiórki dla zwierząt, które zostały na terytorium Ukrainy. Trzy transporty zorganizowały wspólnie: Fundacja PANDA, Warszawskie i Łódzkie ZOO. Dary, które zebrano i zakupiono dzięki środkom ze zbiórki finansowej trafiły m.in. do ogrodów zoologicznych w Kijowie, Charkowie, Winnicy, Odessie, Mikołajowie, Równem, Łucku, Czerkasach, a także w miejscowościach Lisne koło Charkowa i Medenycze w rejonie donieckim. Wsparcie otrzymało ponad 12 placówek.

Do akcji dołączyły również inne ogrody zoologiczne z Polski, Niemiec czy Czech. ZOO Warszawa stało się w ten sposób centrum logistycznym pomocy dla ukraińskich zoo. W sumie przetransportowano 3 tiry i kilka samochodów dostawczych z najpotrzebniejszymi darami.

Stołeczny ogród zoologiczny nadal kontynuuje zbiórkę. Dary, z których skorzystają ukraińskie zwierzęta i ich opiekunowie, można przekazywać pracownikom ochrony przy głównej bramie ZOO od strony ul. Ratuszowej. Zbierane są m.in. koce, suszone i liofilizowane owoce, ziołowe i owocowe herbaty w saszetkach, środki higieny osobistej. Więcej informacji o zbiórce można znaleźć na Facebooku Warszawskiego ZOO.

Pomoc dla ukraińskich zwierząt organizuje również warszawskie Schronisko na Paluchu. Do tej pory placówka przekazała 2,5 tony suchej karmy, która trafiła za polsko-ukraińską granicę.

Na ratunek zabytkom

Podczas toczącej się wojny w Ukrainie cierpi również architektura. Aby uratować tamtejsze zabytki miejscy konserwatorzy w Polsce, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Narodowy Instytut Dziedzictwa zbierają materiały niezbędne do zabezpieczenia obiektów przed działaniami wojennymi. Dary, które zebrano w pierwszej turze zbiórki trafiły do Lwowa, Czerniowców i Kijowa. Zbiórkę wsparli m.in. miejscy konserwatorzy, firmy i osoby prywatne.

Obecnie trwa drugi etap zbiórki. Kolejne towary i pomoc można dostarczać do siedziby Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20, w godzinach 8:30-15:30. Zbierane są m.in. wełna mineralna, koce gaśnicze, gaśnice i agregaty gaśnicze, tkaniny niepalne. Można także przynosić sznury i taśmy niepalne, worki na piasek, rusztowania, worki budowlane na materiały sypkie czy wodoodporne płyty OSB, a także kartony na eksponaty muzealne.