null

Darmowe żłobki w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Ewelina Lach

W Warszawie działają 74 miejskie żłobki, zapewniające darmową opiekę najmłodszym warszawiankom i warszawiakom. Od dziś rodzice mogą korzystać także ze żłobka nr 42 przy ul. Chodeckiej na Targówku, który właśnie otwarto po generalnym remoncie.

W Warszawie wiemy, jak dbać o rodziny i jak je skutecznie wspierać, dlatego wciąż rozwijamy program darmowych żłobków dla wszystkich najmłodszych mieszkańców stolicy. Nie tylko budujemy nowe placówki i doposażamy już działające, ale także inwestujemy w rozwój kadry, by maluchy miały jak najlepiej wykwalifikowaną opiekę, a ich rodzice wiedzieli, że dzieci są w dobrych rękach. Współczesne rodziny potrzebują konkretnego wsparcia i rozwiązań, które ułatwiają ich codzienne życie – tak właśnie działamy w Warszawie. Wszystkich rodziców dzieci do lat trzech zachęcam do korzystania z miejskiej oferty – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Żłobek na Targówku znowu otwarty

W dwukondygnacyjnym budynku przy ul. Chodeckiej znajduje się sześć oddziałów zapewniających opiekę łącznie 150 dzieci do trzeciego roku życia. Każda grupa ma do dyspozycji oddzielną salę ze strefami do zabawy i odpoczynku oraz łazienki dostosowane do potrzeb maluchów.

Dzieci mogą korzystać również z części wspólnych – w tym z sali ruchowej pełnej zabawek, materacy i poduch oraz przylegającego do placówki placu zabaw. A w nowoczesnej kuchni, która znajduje się także na terenie żłobka, będą przygotowywane codziennie cztery pełnowartościowe posiłki zgodne z normami żywieniowymi dla dzieci w wieku do lat 3.

Dziećmi zajmuje się wykwalifikowana kadra opiekuńcza oraz w razie potrzeby pielęgniarka i psycholog. Żłobek przy ul. Chodeckiej będzie czynny pięć dni w tygodniu i zapewni opiekę każdemu dziecku w wymiarze do 10 godzin dziennie. To już czwarty publiczny żłobek na Targówku.

Ponadto na terenie dzielnicy realizowana jest jeszcze budowa żłobka przy ul. Mokrej, gdzie opiekę będzie miało zapewnioną także 150 dzieci. Latem rozpocznie się także modernizacja i rozbudowa Żłobka nr 43 przy ul. Tokarza 4.

Darmowe żłobki – pierwszy taki program w Polsce

Miasto dba o rodziny z dziećmi, dlatego we wszystkich dzielnicach realizowany jest program darmowych żłobków. Łącznie Warszawa gwarantuje warszawskim rodzinom ponad 17 tysięcy bezpłatnych miejsc.

W ciągu ostatnich lat zbudowano 10 zupełnie nowych obiektów, a 6 gruntownie zmodernizowano – w tym żłobek nr 42 przy ul. Chodeckiej na Targówku. Do końca 2024 roku planowane jest ukończenie jeszcze 7 placówek, m.in. na Białołęce, Ochocie, Woli, Bemowie.

Z badań przeprowadzonych wśród rodziców korzystających z warszawskich placówek wynika, że ponad 90% jest zadowolonych i bardzo zadowolonych z opieki żłobkowej w Warszawie i bez obaw powierzają opieką nad swoimi maluchami.

Rocznie Warszawa wydaje ponad 430 milionów złotych na utrzymanie żłobków, z czego w 2023 r. na inwestycje w infrastrukturę przeznaczono ponad 68 milionów zł.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Na początku roku 2023 prezydent Warszawy wydał zalecenia dotyczące zapobiegania
i przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, również tych korzystających z programu żłobkowego i zalecił podejmowanie niezbędnych działań w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa.

W warszawskich żłobkach obowiązują również zasady: bezpiecznych relacji kadry z dziećmi oraz ochrony wizerunku i danych osobowych podopiecznych. Zgłaszane są także podejrzenia, oraz podejmowane interwencje, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka ze strony kadry, członków rodziny, rówieśników i osób dla niego obcych.

Więcej informacji o programie i trwających rekrutacjach znajduje się na stronie: zlobki.waw.pl.

Zobacz galerię (7 zdjęć)