null

Dąb z Białołęki „Warszawskim Drzewem Roku” 2023

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy
Zwycięzca plebiscytu Warszawskie Drzewo Roku 2023

Monumentalny dąb szypułkowy na Białołęce zwyciężył w plebiscycie Zarządu Zieleni na Warszawskie Drzewo Roku. Spośród niemal 21 tys. głosów internautów, co piąty został oddany właśnie na tegorocznego laureata.

W konkursie na Warszawskie Drzewo Roku 2023 o zwycięstwo walczyło 13 drzew reprezentujących 13 stołecznych dzielnic. Internauci mogli zapoznać się z historiami finalistów na stronie Zarządu Zieleni.

W pierwszej edycji konkursu oddano łącznie 20826 głosów. Aż 4280 z nich zostało oddanych na dąb szypułkowy Robert, który rośnie na Białołęce przy ul. Głębockiej. Taki wynik zapewnił Robertowi bezapelacyjne zwycięstwo. Na kolejnych dwóch miejscach znalazły się: grusza rosnąca przy ul. Nowy Świat (2729 głosów) i ponadstuletni dąb z ul. Płatnerskiej w Rembertowie (2561 głosów).

Zwycięzca plebiscytu zostanie uhonorowany pamiątkową tabliczką podczas spaceru dendrologicznego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 listopada, o godz. 12:00. Spotkanie poprowadzą dendrolodzy ZZW. Start przy zwycięskim drzewie na ul. Głębockiej 66/68.

W koronach miasta

Plebiscyt na Warszawskie Drzewo Roku jest częścią większego projektu „W koronach miasta” realizowanego przez warszawski Zarząd Zieleni od 2019 r. Poprzez działania edukacyjne – warsztaty, spacery czy pikniki, edukatorzy i dendrolodzy ZZW dzielą się swoją wiedzą na temat drzew, ich wpływu na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę oraz na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt. Warto również zapoznać się z filmikami edukacyjnymi opublikowanymi w ramach tego projektu, które są dostępne na kanale YouTube Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Zielone drzewo rosnące tuż przy boku kamienicy
Duże zielone drzewo rosnące przy ulicy