null

Dąb, miłorząb, a może grusza - wybierz Warszawskie Drzewo Roku

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Światło prześwitujące przez drzewa w lesie

13 drzew powalczy o tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023. Finalistów poznamy w sobotę, 7 października, podczas pikniku dendrologicznego w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

Pierwszą edycję plebiscytu zdominowały dęby szypułkowe – na 13 finałowych drzew aż 6 to przedstawiciele właśnie tego gatunku. Kolejne miejsca uzupełniają topola czarna, wiśnia piłkowana ’Kanzan’, surmia bignoniowa, miłorząb dwuklapowy, grusza mieszańcowa, brzoza brodawkowata i platan klonolistny. O tym, które z drzew zwycięży i zdobędzie tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023, zdecydują mieszkańcy. Swój głos można oddać od 7 października do 10 listopada poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie zzw.waw.pl/drzeworoku.

Data inauguracji głosowania w plebiscycie jest nieprzypadkowa, bo zbiega się z obchodami Światowego Dnia Drzewa. 7 października na terenie Pawilonu Edukacyjnego Kamień odbędzie się piknik dendrologiczny z mnóstwem atrakcji dla dzieci, dorosłych i rodzin. Zaplanowano warsztaty, grę terenową, spacer, animacje oraz pokazy współczesnych metod badania drzew, które poprowadzą dendrolodzy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Program wydarzenia

12:00 – początek pikniku dendrologicznego, odsłonięcie tablic finalistów plebiscytu „Warszawskie Drzewo Roku 2023”.

12:00-16:00

  • stoisko dendrologów: wystawa eksponatów, pokaz sprzętu diagnostycznego;
  • warsztaty z malowania na krążkach drewnianych;
  • stoisko edukacyjne „fascynujący świat drzew”. Tutaj będzie można m.in. wziąć udział w grach, konkursach i quizach dotyczących lokalnej flory i fauny; usłyszeć ciekawostki na temat najpopularniejszych gatunków drzew znajdujących się na terenach zieleni m.st Warszawy oraz poznać ich cechy charakterystyczne; poznać zwierzęta, których życie związane jest z drzewami; spojrzeć na świat oczami owada; dowiedzieć się na czym polega kąpiel leśna oraz jaki wpływ ma na nasze zdrowie; przejść się po ścieżce zmysłów utworzonej z elementów pochodzących z drzew.
  • gra terenowa „drzewni sąsiedzi”. Jej uczestnicy odkryją i zrozumieją niezwykłe znaczenie drzew dla ekosystemu rzeki Wisły oraz związanej z nimi historii. Drużyny wyposażone w mapy i zestawy wskazówek będą rozwiązywać zagadki, szukać ukrytych skarbów i zdobywać wiedzę na temat różnorodności drzew występujących na tym obszarze. Gra będzie dostępna dla każdego, kto zgłosi się po pakiet startowy do punktu odbioru.

12:15-14:30 – warsztat z budowania karmników dla ptaków (w zajęciach mogą wziąć udział dzieci powyżej 5. roku życia, jednak pod nadzorem rodziców). Na warsztaty obowiązują zapisy – start w środę, 4 października, o godz. 10:00).

12:30-13:30 – pokaz diagnostyki sensorycznej i wspinaczki drzewnej.

14:00-15:30 – spacer dendrologiczny po łąkach Golędzinowskich. Uczestnicy zostaną świadkami różnych zjawisk natury, w tym fali powodziowych oraz niskich stanów wody w Wiśle, który wpływa na życie łąk. Porozmawiają o historii tych terenów, niezwykłej roli drzew w korytach rzek, ich wpływie na ekosystemy rzeczne i ochronę brzegów przed erozją.

16:00 – zakończenie pikniku.