null

Cztery ulice otwarte i dwa skrzyżowania przejezdne na Mokotowie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autobus linii 519 na wyremontowanej ulicy Spacerowej
Autobus linii 519 na przebudowanej ulicy Spacerowej | Autor: UM Warszawa

Najpóźniej 23 grudnia kierowcy pojadą na Mokotowie ulicami, które były zamknięte na czas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa. Przejezdny będzie cały ciąg czterech przebudowanych dróg o łącznej długości 2,5 km – od placu Unii Lubelskiej aż do Czerniakowskiej.

W najbliższych dniach kierowcom udostępniony zostanie ciąg Puławskiej, Goworka, Spacerowej i Gagarina – aż do Czerniakowskiej. Ruch drogowy wróci też na kluczowe dla dzielnicy Mokotów skrzyżowanie Gagarina, Spacerowej i Belwederskiej. Będzie już można skręcić z Puławskiej w Goworka i zjechać w dół do Dolnego Mokotowa. To połączenie drogowe było niedostępne od maja – w czasie prac nad torowiskiem, jezdniami i odbudową ciepłociągu. Stopniowe włączanie ruchu drogowego na tym ciągu potrwa kilka dni.

Plac Unii Lubelskiej, Spacerowa i Gagarina

Pod koniec roku na placu Unii Lubelskiej wróci organizacja ruchu sprzed budowy tramwaju. Kierowcy przejadą także ulicą Puławską od Goworka w kierunku placu.

Otwarte zostaną ulice Goworka i Spacerowa. Będzie nimi można pojechać tylko na dół, do Belwederskiej.

Wraca ruch na skrzyżowaniu z Belwederską. Ze Spacerowej będzie można pojechać wyłącznie prosto, w Gagarina. Jedynie autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego skręcą także w prawo, w Belwederską.

Otwarta zostanie północna jezdnia ulicy Gagarina, na odcinku od Belwederskiej do Sieleckiej. Będą tu dwa pasy, po jednym w każdym kierunku. Dalej, od Sieleckiej do Czerniakowskiej, przejezdne będą już obie nitki drogi.

Ulice Sułkowicka i Nabielaka stracą połączenie z ulicą Belwederską. Zostanie na nich wprowadzony ruch dwukierunkowy. Kierowcy dojadą do nich ulicami Sielecką, Chełmską lub Nowotarską i Stępińską do południowej jezdni Gagarina (zamknięty będzie jej fragment pomiędzy ulicami Stępińską a Sielecką).

Wracają autobusy

Obecnie autobusy linii: 131, 167, 168, 501, 519, 522, N31 i N81 jeżdżą ulicami Goworka i Spacerową w jednym kierunku – do Belwederskiej. Za kilka dni linie 131, 167, 168, N31 i N81 pojadą dalej prosto Gagarina. Pozostałe będą skręcały ze Spacerowej w prawo w Belwederską. Na trasę przebiegającą ulicami Gagarina i Belwederską wrócą autobusy linii 180. Przestanie obowiązywać objazd ulicami Nabielaka i Sułkowicką. Otwartym fragmentem Puławskiej, przed placem Unii Lubelskiej, będą kursowały autobusy 222 i N37. Linia 119 w kierunku Wiśniowej Góry pojedzie ulicami: Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską.

Dalsze etapy zmian w organizacji ruchu

Na ferie zimowe zaplanowane jest rozpoczęcie budowy nowego ciepłociągu i torów tramwajowych na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską. Jest to fragment, którego wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów. Warunkiem rozpoczęcia prac w tym miejscu jest udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina. Start tego etapu jest uzależniony od pogody. Wykonawca tramwaju do Wilanowa – Budimex – planuje też w styczniu zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach. Przy Witosa i przy Wilanowskiej ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Roboty budowlane zostaną przerzucone na drugą część skrzyżowań. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim ma być przełożony na nowo zbudowaną jezdnię.

Kolejne drzewa przesadzone

W trakcie budowy tramwaju do Wilanowa wykonawca prac został zobowiązany do posadzenia 640 drzew, ale dzięki dodatkowym, dobrowolnym nasadzeniom wszystkich drzew będzie tu 890. Z tej liczby posadzono już 390 sztuk. Kolejnych 60 zostało przesadzonych, z czego siedem 19 grudnia – z ul. Św. Bonifacego. Drzewa rosły w miejscu jezdni, które będą przesunięte z powodu budowy torów tramwajowych.

Miasto czynne całą dobę – Warszawa 19115

Miejskie Centrum Kontaktu pracuje również w święta. Wystarczy wybrać dogodny sposób kontaktu z Warszawa 19115, aby uzyskać  pełną informację o usługach realizowanych przez Urząd Miasta i jednostki miejskie (informacja), zgłosić problem, którym powinny zająć się służby miejskie (interwencja) lub przekazać swój pomysł na ulepszenie miasta (inicjatywa/wolny wniosek).

Z Warszawa 19115 można kontaktować się 24/7 poprzez:

 

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

ulica gagarina i okolice_nowa organizacja ruchu_mapka
Zobacz galerię (3 zdjęć)
ul. gagarina i okolice_nowa organizacja ruchu_mapka
ulica spacerowa_kursowanie autobusów_mapka