null

Cztery promy w Dzielnicy Wisła

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ludzie wsiadają na prom cumujący na wiślanym brzegu
Autor: Dzielnica Wisła

130 tys. pasażerów przewiozły do końca lipca wiślane promy – Słonka, Pliszka, Wilga oraz Dudek. To o jedną trzecią więcej niż w poprzednim sezonie. Miejskie przeprawy są bezpłatne.

W stolicy kursują przez Wisłę cztery miejskie promy. Trzy przeprawy kursujące na wysokości centrum Warszawy są już doskonale znane:

  • SŁONKA: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
  • PLISZKA: Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
  • WILGA: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Promy kursują w dni wolne od 1 maja do 24 września. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działają codziennie.

W tym roku do ptasiej rodziny Dzielnicy Wisła dołączył prom finansowany z budżetu obywatelskiego na rok 2023:

  • DUDEK: Młociny - Tarchomin

Na Dudku sezon skończy się wcześniej – 31 sierpnia. Ale jest też dobra wiadomość. Projekt utrzymania przeprawy przez Wisłę między Białołęką i lewym brzegiem Wisły wygrał w głosowaniu do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego i prom powróci wiosną 2024.

Najwięcej pasażerów przewozi Wilga – wg statystyki na dzień 31 lipca było to w tym roku już 44 tys. osób. Druga jest Pliszka – 35 tys., a na trzecim miejscu znalazły się Słonka i Dudek – po 25 tys.

Kiedy porównać tegoroczne liczby z poprzednim sezonem widać, że są one – w przypadku trzech przepraw w centralnym odcinku Wisły – znacznie wyższe. W zeszłym roku trzy promy przewiozły do końca lipca 74 tys. pasażerów – w tym roku 102 tys. To w dużej mierze efekt pogody – w poprzednim sezonie trzeba było odwoływać rejsy w tym okresie aż przez 18 dni z powodu zbyt niskiego stanu wody.

Pogoda ma oczywiście duży wpływ na funkcjonowanie promów. Jeśli ktoś chciałby przepłynąć na drugą stronę Wisły, a nie chce czekać w kolejce – najlepiej wybrać się w deszczowy dzień.

Największe zainteresowanie jest oczywiście w weekendy – promy przewożą wtedy 2-3 razy więcej pasażerów niż w dni powszednie. A w dni powszednie – w godzinach popołudniowych. Poranna – bezpłatna – przejażdżka promem na drugą stronę rzeki to jedna z łatwiej dostępnych atrakcji Dzielnicy Wisła.

Na każdy prom można zabrać psa, wózek dziecięcy, rower albo hulajnogę.

Listę stołecznych przepraw przez Wisłę uzupełnia jeszcze drewniana szkuta, która przewozi pasażerów między Plażą Romantyczną w Wawrze, a Plażą Wilanów. Pokonanie rzeki trwa zaledwie 2-3 minuty.

W sezonie szkuta przewozi ok. 16 tys. pasażerów. Kursuje w (słoneczne) weekendy do końca sierpnia.