null

Czas na drugą jezdnię placu Trzech Krzyży

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok na plac Trzech Krzyży od południowej strony w kierunku kościoła pw. św. Aleksandra. Na pierwszym planie kopce ziemi, barierki i oznaczenia remontowe oraz samochody.
Do poniedziałku, 24 kwietnia, robotnicy przeniosą się na zachodnią stronę placu Trzech Krzyży. | Autor: Infoulice Warszawa

Przebudowa placu Trzech Krzyży wkracza w kolejny etap. Do poniedziałku, 24 kwietnia, drogowcy zapowiadają, że przeniosą się z pracami na jego zachodnią stronę. Kierowcy będą mieli do dyspozycji jedną jezdnię w obu kierunkach – tym razem po stronie Instytutu Głuchoniemych. Autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego pojadą trasami objazdowymi.

Na początku kwietnia Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na dodatkową zieleń na placu Trzech Krzyży. Tymczasem drogowcy kończą roboty rozpoczęte w zeszłym roku. Najpóźniej w poniedziałek, 24 kwietnia, kierowcy będą już jeździć wyremontowaną jezdnią po stronie Instytutu Głuchoniemych (wschodnia strona placu). W każdym kierunku dostępny będzie jeden pas ruchu. Po drugiej stronie rozpocznie się rozbiórka nawierzchni.

Do ronda de Gaulle’a i ul. Nowy Świat

Aleje Ujazdowskie zostaną zwężone już przed placem Trzech Krzyży. Kierowcy wjadą na niego jednym skrajnym, prawym pasem. Za pomnikiem Wincentego Witosa będą mogli skręcić w stronę ulic Prusa i Wiejskiej lub pojechać prosto. Na skrzyżowaniu z Książęcą  skręcą w prawo, w dół w stronę ul. Ludnej lub będą kontynuowali podróż prosto do ronda de Gaulle’a.

Na plac Na Rozdrożu

Jadący Nowym Światem od strony palmy, za ulicą Mysią, także będą mieli do dyspozycji jeden pas ruchu. Tu pojadą wyłącznie prosto do Al. Ujazdowskich. Drogowcy zlikwidują tymczasowy skręt w lewo z Nowego Światu ul. w Książęcą. W tym miejscu będą przebudowywali instalacje elektryczne pod ziemią.

Inne zmiany

Na tym etapie prac dla pieszych wyznaczony będzie chodnik przez plac budowy – z jednej strony placu na drugą oraz dojście do kościoła św. Aleksandra. Piesi przejdą także po stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Instytutu Głuchoniemych. Na przejściu przez funkcjonująca jezdnię uruchomiona zostanie sygnalizacja świetlna.

Już w układzie docelowym udostępniona zostanie droga dla rowerów od Al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej. Nieczynna będzie jeszcze droga w kierunku ronda de Gaulle’a.

Ponownie obowiązywać będzie nakaz jazdy w prawo z ul. Hożej w Mokotowską. Wyjazd z bramy budynku pl. Trzech Krzyży 18 możliwy będzie tylko w stronę ul. Brackiej.

Autobusy pojadą inaczej

Tymczasowa organizacja ruchu spowoduje również zmiany w kursowaniu autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego. Linie 109, 127, 171 (tylko w kierunku Powiśla) pojadą prosto Alejami Jerozolimskimi, następnie zjadą łącznicą mostu Poniatowskiego do ul. Wioślarskiej i Ludnej, by dojechać do swoich tras. Linie N33 i N83 u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej, skręcą w Kruczą i pojadą dalej Piękną, Myśliwiecką do Łazienkowskiej. Dotychczasowe trasy linii 108 i 518 zostaną utrzymane – 108 będzie kończyć kurs na przystanku Książęca (przy ul. L. Kruczkowskiego), a 518 dojedzie do pętli przy ul. Emilii Plater. Zawieszone zostaną przystanki Pl. Trzech Krzyży 02, 04, 06, 07.

Co dalej?

Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do końca miesiąca. W tygodniu „majówkowym” skrzyżowanie ulic Nowy Świat i Książęcej zostanie całkowicie zamknięte, a kierowcy i autobusy WTP pojadą objazdami. Po zakończeniu tych prac Nowy Świat przed pl. Trzech Krzyży ponownie będzie miał dwa pasy ruchu, w tym przywrócony czasowy lewoskręt w Książęcą. Przez plac na południe kierowcy pojadą jednym pasem, a w stronę ronda de Gaulle’a – dwoma.

Informacje o terminach dalszych prac i szczegółowych rozwiązaniach zostaną podane w najbliższym czasie.
 

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

Plan orgaznizacji ruchu na pl. Trzech Krzyży.