null

Czas na drążenie tuneli metra na Karolinie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Tarcza drążąca TMB na stacji metra
Tarcza drążąca TBM "Anna" na stacji metra Karolin | Autor: Rafał Motyl

Trwa rozruch technologiczny dwóch ogromnych tarcz TBM, które będą drążyły tunele powstającego, bemowskiego odcinka linii M2 na Karolin. Ich postęp będzie można śledzić w internecie. Według planów zakończą się w drugim kwartale 2025 r. Początek prac przy budowie tuneli ogłosił dziś prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Miesiąc temu ważące 650 ton tarcze TBM o imionach Anna i Krystyna zostały w częściach sprowadzone pod ziemię na powstającej stacji metra Karolin. Teraz pora na kolejny etap, czyli rozruch technologiczny maszyn, które czekają już na rozpoczęcie prac.

Dzisiaj w sposób spektakularny chcemy pokazać, jak zaczyna się praca nad trzema ostatnimi stacjami na bemowskim odcinku drugiej linii metra. Powinien być gotowy w 2026 roku. W ten sposób zakończymy budowę linii M2, a kolejne trzy stacje – Lazurowa, Chrzanów i Karolin – dołączą do sieci metra, która będzie liczyła wówczas 46 km – z 42 stacjami – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na stacji metra. – Sukcesywnie rozbudowujemy sieć metra w Warszawie, ponieważ komunikacja miejska to nasz absolutny priorytet. Dlatego rozpoczęliśmy już prace nad trzecią i czwartą linią – zarówno jeżeli chodzi o projekt w przypadku trzeciej linii, jak również prace koncepcyjne – w przypadku czwartej linii – dodał prezydent stolicy.

Tak duże inwestycje, jak budowa kolejnych stacji i linii metra nie mogą się jednak obejść bez wsparcia funduszami unijnymi.

Obecnie projekt budowy metra jest oceniany w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Jeżeli pomyślnie przejdzie ten proces, to z Unii Europejskiej popłyną do Warszawy spore fundusze – aż 1 miliard 125 milionów zł dofinansowania na rozbudowę metra, na co czekają wszyscy warszawiacy – mówiła Agnieszka Marciniak z CUPT.

Tarcze dużego kalibru

Na stacji metra Karolin konfigurowane są systemy obu tarcz TBM, czyli elementy mechaniczne, elektroniczne i hydrauliczne, których spójne działanie zapewni prawidłową oraz bezpieczną pracę pod ziemią. Potem przyjdzie czas na ostatnie testy urządzeń. Jeżeli zakończą się pozytywnie, tarcze będą mogły – już w sierpniu – ruszyć w drogę. Każda z nich będzie miała do pokonania ponad trzy kilometry trasy – ze stacji Karolin aż za stację Lazurowa, gdzie budowa połączy się z funkcjonującym już odcinkiem linii M2 przy stacji Bemowo.

Długość obu tuneli, które mają powstać, to: 3202 m i 3196 m. Tarcze TBM ułożą aż 3800 prefabrykowanych pierścieni. Maszyny drążące będą pracować 24 godziny na dobę – zatrzymają się jedynie w razie wymiany ostrzy tnących, koniecznych prac serwisowych na tarczy lub wystąpienia nieprzewidywalnych warunków gruntowych. Jedna tarcza waży ok. 650 ton, czyli tyle, co niemal trzy samoloty pasażerskie Boeing 787-8 Dreamliner. Z kolei waga samego koła skrawającego to 57 ton – dla porównania czołg Abrams waży 62 tony. Dlatego do napędu TBM służy 16 par siłowników hydraulicznych, a pracę tarcz nadzoruje w systemie czterozmianowym 12-osobowa załoga.

Kiedy pojedziemy metrem na Karolin?

Na prawie czterokilometrowym, bemowskim odcinku drugiej linii metra zaprojektowano trzy stacje. Stacja C3 Lazurowa powstaje po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania Lazurowej i Górczewskiej, w przestrzeni między pętlą tramwajową a Lazurową. Stację C2 Chrzanów zaplanowano pod ul. Rayskiego, w rejonie skrzyżowania z Szeligowską. Stacja C1 Karolin znajduje się pod ul. Sochaczewską, po północnej stronie skrzyżowania z Połczyńską. Za nią budowane jest zaplecze techniczne dla całej linii – STP Karolin.

Oddanie do użytku trzech stacji pasażerskich i stacji techniczno-postojowej planowane jest w 2026 roku.

Postępy prac obu maszyn prezentowane będą na stronie Metra Warszawskiego. Co tydzień, w środę, będzie można sprawdzić, jaką odległość pokonały i gdzie się znajdują.

Plac budowy metra Karolin_w tle panorama Warszawy
Zobacz galerię (4 zdjęć />)
Metro Karolin_Rafał Trzaskowski i prezes metra Jerzy Lejk podczas rozmowy
Tarcza drążąca TMB na stacji metra Karolin
Metro Karolin_Rafał Trzaskowski i prezes Metra Jerzy Lejk podczas rozmowy