null

Coraz więcej ledowych lamp SAVA świeci w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ulica nocą a po prawej stronie trzy pasy są oświetlone białym ledowym światłem natomiast prawa część ulicy ze słabszym natężeniem oświetlenia lamp sodowych w charakterystycznej pomarańczowej barwie
Aleja Niepodległości - po lewej stronie latarnie z oprawami ledowymi SAVA, po prawej stronie - oświetlenie sodowe

Już połowa z zamówionych przez miasto ponad 38 tys. ledowych opraw SAVA oświetla warszawskie ulice. Wymiana starych, sodowych lamp zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku. Dzięki montażowi nowych opraw oświetleniowych, stolica zaoszczędzi – według przewidywanych w przyszłym roku cen prądu - aż 35 mln zł rocznie.

Miasto postanowiło wymienić dotychczasowe, sodowe lampy w kwietniu 2020 r. W polskiej firmie LUG Light Factory zamówiono dokładnie 38 414 ledowych opraw, które zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie dla stolicy. Stąd ich nazwa – SAVA. Wymiana energooszczędnego oświetlenia rozpoczęła się w lutym tego roku. Obecnie, po niespełna 9 miesiącach, działa już połowa z zamówionych opraw. Oświetlają ulice powiatowe, wojewódzkie i krajowe.

Miasto zaoszczędzi rocznie 35 mln zł

Już w kwietniu 2020 r. podjąłem decyzję, żeby wymieniać oświetlenie na warszawskich ulicach, bo nowe oprawy ledowe pozwalają zaoszczędzić niemal 60 proc. energii. Decyzję o modernizacji oświetlenia podejmowaliśmy w czasie, kiedy nikt się nie spodziewał kryzysu energetycznego i astronomicznego wzrostu kosztów. Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy, już według przyszłorocznych cen prądu, 35 mln zł rocznie – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. – Ubolewam, że nie ma rządowych pieniędzy, wsparcia i zachęty dla polskich samorządów, żeby realizowały inwestycje, które pozwalają radzić sobie z kryzysem energetycznym – dodał prezydent.

Koszt operacji wymiany opraw na energooszczędne SAVY to ponad 32 mln zł. Dzięki temu ilość energii zużywanej rocznie (na oświetlenie dróg zarządzanych przez ZDM) spadnie aż o 56 proc. – z 49,6 GWh do 21,8 GWh. W ten sposób miasto zaoszczędzi – według przyszłorocznych cen prądu - aż 35 mln zł rocznie.

Nowe oświetlenie poprawia bezpieczeństwo

Dzięki ledowym lampom miasto nocą jest bardziej komfortowe i bezpieczniejsze, a ich aluminiowa konstrukcja gwarantuje wieloletnie użytkowanie.

Warszawa jest wyjątkowym miastem ponieważ mamy infrastrukturę energetyczną, która należy do samorządu. Wymiana opraw oświetleniowych to koszt niespełna 40 mln zł, który zwróci się za niecałe dwa lata. Jesteśmy na półmetku tej inwestycji – podkreślił Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich

Poza tym, że nowe oprawy zużywają o 2/3 mniej prądu ich światło jest zdecydowanie wyraźniejsze. Strumień światła może być odpowiednio ukierunkowany więc latarnie nie świecą po oknach. Oprawy są dużo łatwiejsze w obsłudze i konserwacji co oznacza oszczędności w ramach konserwacji.

SAVA oświetli dzielnice

Na tym nie koniec inwestycji w tańsze, miejskie oświetlenie. Miasto dodatkowo zdecydowało się dokupić kolejnych 5 tys. opraw SAVA w ramach obecnego zamówienia. Nowe oświetlenie pojawi się na ulicach zarządzanych przez dzielnice zaraz po zakończeniu montażu na głównych miejskich ulicach. To oznacza, że już w przyszłym roku, połowa z ponad 100 tysięcy wszystkich warszawskich latarni będzie energooszczędna.

Rada m.st. Warszawy wygospodarowała również 65 mln zł i zleciła Zarządowi Dróg Miejskich wyposażenie w podobne oprawy wszystkich ulic „dzielnicowych”. Zarząd Dróg Miejskich kończy audyt oświetlenia na tych ulicach, a przetarg na tę dostawę zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Mężczyzna z siwymi włosami ubrany w granatową kurtkę przemawia do mikrofonu w słoneczny dzień na chodniku

Załączniki: