null

Coraz mniej czasu na wymianę kopciucha

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Z umieszczonego na szczycie dachu komina wydobywają się kłęby dymu
Coraz mniej czasu na wymianę kopciucha

Już tylko niewiele ponad dwa miesiące zostały warszawiakom na wymianę kopciucha. Stolica wciąż zachęca i wspomaga w tym mieszkańców – zarówno poprzez system miejskich dotacji, jak i wsparcie w ramach zewnętrznych programów.

31 grudnia 2022 r. – to ostatni termin na wymianę przestarzałego pieca w Warszawie zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową. Mieszkańcy, którzy się na to nie zdecydują, mogą liczyć się z mandatem. Dlatego miasto wciąż zachęca do zastąpienia kopciucha bardziej ekologicznym źródłem ciepła. W tym roku wysokość dotacji od stolicy na ten cel sięga do 70 proc. dofinansowania.

Dodatkowo, aby wesprzeć warszawiaków, którzy dotychczas nie mogli skorzystać z dotacji na wymianę kopciucha ze względów formalnych lub z przyczyn technicznych, miasto chce udzielać dotacji również po 1 stycznia 2023 r. Znowelizowana treść uchwały w tej sprawie jest obecnie konsultowana przez organizacje pozarządowe, a następnie trafi pod głosowanie Rady m.st. Warszawy.

Nie tylko miejskie dotacje

Warszawa bierze udział również w programach zewnętrznych, które mają wspierać walkę z zanieczyszczeniami powietrza i zwiększać efektywność energetyczną budynków. W tym roku, w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, miasto dołączyło do programu Stop Smog. Umożliwi on termomodernizację 200 jednorodzinnych budynków na terenie stolicy. W przynajmniej 160 z nich wymienione zostaną węglowe źródła ciepła, czyli kotły i piece 3 i 4 klasy energetycznej oraz bezklasowe. Część kosztów związanych z inwestycjami pokryje Warszawa. Wszystkie zadania mają zostać zrealizowane do końca 2024 r.

Niedawno miasto zawarło również porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczące współpracy w ramach programu Czyste Powietrze. Warszawa będzie pozyskiwać wnioski od mieszkańców na dofinansowanie inwestycji objętych programem – termomodernizacje budynków i wymianę źródła ciepła w domach jednorodzinnych. Dodatkową korzyścią dla warszawiaków będzie możliwość połączenia tego dofinansowania z miejską dotacją na wymianę kopciucha.

Informacje dla mieszkańców

O tym, jak wymienić kopciucha i dlaczego warto to zrobić, informują ekodoradcy zatrudnieni w każdej stołecznej dzielnicy. Asystują również przy wypełnianiu wniosków o dotację.

Pomocą mieszkańcom służą też doradcy energetyczni, którzy poza tematami „kopciuchowymi” mogą udzielić informacji także z zakresu termomodernizacji budynku czy zastosowania odnawialnych źródeł energii. Od ubiegłego tygodnia w Urzędzie Dzielnicy Białołęka działa punkt stacjonarny, w którym można spotkać doradcę. Mieszkańcy mogą porozmawiać z nim w środy, czwartki i piątki w godzinach pracy urzędu. Drugi taki punkt uruchomiony zostanie już wkrótce na terenie Wawra, przy ul. Żegańskiej 2c.