null

Coraz czystsze powietrze w Warszawie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widok z drona na zieloną Warszawę. Widać Stadion Narodowy w otoczeniu mnóstwa zieleni. W tle na horyzoncie wysokie budynki miasta. Na niebieskim niebie widać kilka chmur.
Zielona Warszawa

Stolica od lat podejmuje działania na rzecz czystego powietrza. Te inicjatywy przynoszą konkretny efekt. Porównując dane na przestrzeni ostatnich 12 lat, w Warszawie widać stałą poprawę jakości powietrza.

Wyniki zanieczyszczeń powietrza (dla pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10) rejestrowane na warszawskich stacjach w ostatnich latach wskazują tendencję spadkową. Jakość powietrza powoli, ale stale rośnie. Wyraźną tendencję poprawy widać w latach 2017-2022. To właśnie w 2017 r. została przyjęta mazowiecka uchwała antysmogowa, która wprowadziła zakaz używania kopciuchów od stycznia 2023 r. W ciągu ostatnich 5 lat liczba przestarzałych kotłów w stolicy zmniejszyła się o około 10 tysięcy. To m.in. zasługa miasta, które wspierało mieszkańców dotacjami oraz samo inwestowało w likwidację kopciuchów w lokalach komunalnych.

Co jeszcze pokazują ostatnie dane jakości powietrza? Można z nich wyczytać, że w ubiegłym roku średnie wyniki na wszystkich stacjach mieściły się w normie, czyli poniżej poziomu 20 μg/m3 dla PM 2,5 oraz poniżej 40 μg/m3 dla PM 10.

Spadkowa tendencja bardzo nas cieszy. Ale wiemy, że mamy jeszcze sporo do zrobienia. Zaktualizowane zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że nieszkodliwe dla zdrowia są wyniki na poziomie poniżej 5 μg/m3 dla pyłu PM 2,5 oraz poniżej 15 μg/m3 dla pyłu PM 10. Dlatego nie rezygnujemy z kolejnych zadań na rzecz poprawy czystości powietrza w stolicy – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Jak Warszawa walczy ze smogiem?

Wsparcie w wymianie kopciuchów to tylko jedno z miejskich działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Stolica chętnie angażuje się również w szersze inicjatywy. Jedną z nich jest współpraca z Clean Air Fund i Bloomberg Philanthropies w ramach inicjatywy „Oddychaj Warszawo”.

Miasto mocno inwestuje również w transport publiczny – rozwija linie metra i nowe trasy tramwajowe oraz kupuje nisko- i zeroemisyjny tabor. Warszawa działa również na polu edukacyjnym – warszawskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymały w ubiegłych latach gotowe scenariusze lekcji o zanieczyszczeniach powietrza. O tym, czym jest smog, będzie można dowiedzieć się także w tym tygodniu podczas wykładu inaugurującego wystawę „Smog groźniejszy niż smok” w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień”. Spotkanie odbędzie się 12 stycznia o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku. Z kolei 14 stycznia w tym samym miejscu odbędą się rodzinne warsztaty dotyczące smogu.

Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy

Od kilku miesięcy mieszkańcy Warszawy mogą sprawdzić jakość powietrza w mieście dzięki nowym czujnikom zamontowanym w każdej dzielnicy. W stolicy jest to 108 urządzeń, a 56 dodatkowo rozlokowano w 17 sąsiednich gminach. Urządzenia mierzą  zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także PM1 czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.

Dane można sprawdzić już na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.

Wykres liniowy przedstawiający spadkową tendencję zanieczyszczeń powietrza w Warszawie - dla pyłów zawieszonych PM 10
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Wykres liniowy przedstawiający spadkową tendencję zanieczyszczeń powietrza w Warszawie - dla pyłów zawieszonych PM 2,5