null

Coraz bliżej kolejna rocznica Powstania Warszawskiego

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi z okazji obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi | Autor: UM Warszawa

Po okresie pandemii, Warszawa wraca do zwykłego trybu rocznicowych obchodów: spotkania odbędą się na Cmentarzach Powązkowskim i Powstańców na Woli, na pl. Krasińskich, w miejscach pamięci o bohaterach i wydarzeniach. Powróci też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek.

W Domu Powstańców Warszawskich prezydent Rafał Trzaskowski wraz z przedstawicielami organizacji kombatanckich zachęcał dziś do udziału w wydarzeniach z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Święto, które się zbliża, jest świętem Warszawy i całej Polski – mówiła Teresa Stanek, prezeska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. –  Powinno być godne, przyjazne, serdeczne, powinniśmy się czuć przyjaciółmi i mówić jednym głosem: że kochamy Polskę, jedną Polskę, jesteśmy jednymi jej obywatelami bez względu na to, co robimy – dodała przedstawicielka powstańców uczestniczących w konferencji.

Cieszę się, że powstańcy są nadal z nami i przypominają nam osobiście, o jakie wartości walczyli i czym także teraz powinniśmy się kierować: miłością do wolności, ojczyzny, uczciwością w poglądach, odwagą – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, którą niektórzy znają z filmów. Wracają wspomnienia zniszczonej Warszawy i walki o suwerenności, myślami jesteśmy też z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy – mówił prezydent stolicy.

1 sierpnia o godzinie „W” – 17.00 – w całej Warszawie zawyją syreny, a miasto zatrzyma się, aby chwilą ciszy uczcić pamięć o Powstańcach. Przy pomnikach i miejscach związanych z Powstaniem złożone zostaną kwiaty, odbędzie się również Marsz Pamięci. Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje m.in. konkurs fotograficzny Pamięć „W” kadrze oraz grę plenerową Labirynt ’44.

Po prawie dwóch latach na warszawski plac Piłsudskiego powraca koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” – mówił Jan Ołdakowski dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. – Podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego znów będziemy mogli razem zaśpiewać piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy – dodał dyrektor Ołdakowski.

Kolejny raz uczestnicy powstania zostaną uhonorowani także podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania to zawsze czas, gdy wspominamy i oddajemy hołd tym, którzy poświęcili wszystko w obronie wolności, godności, w obronie naszego miasta – powiedziała wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy Magdalena Roguska. – Nadamy honorowe obywatelstwa, ale także nagrodzimy kilkadziesiąt osób i instytucji, które w sposób szczególny zasłużyły się niosąc pomoc, edukując, wspierając niesamodzielnych, broniąc wartości – dodała.

Podczas spotkania podpisano apel o uczczenie wybuchu Powstania 1 sierpnia o godz. 17:00. Mieszkańcy Warszawy wzywani są do chwili zastanowienia, jak może się skończyć agresja, wojna oraz uzurpowanie prawa do zarządzania życiem innego człowieka.

Treść apelu do mieszkańców i gości Warszawy

1 sierpnia o 17:00 w całej stolicy zawyją syreny. Przystańmy wtedy wszyscy, by minutą ciszy uczcić 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. I posłuchajmy, co nam dziś mówi ten dźwięk.

To przede wszystkim wielki hołd dla wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego. Oni nauczyli nas, jak walczyć o wolność, nawet kosztem wielkich ofiar. Ci, którzy przeżyli dali nam naukę, jak budować wolną Polskę w warunkach tylko częściowej suwerenności. Składamy Wam wszystkim wielkie podziękowania za to, że dziś żyjemy w wolnym i bezpiecznym kraju.

Ale w dźwięku syren w tym roku będą także inne, współczesne tony. W 2022 roku nasi sąsiedzi, nasi goście z Ukrainy uciekają do Warszawy przed nalotami i rakietami, przed niepojętą agresją Rosji. Chcemy im powiedzieć, że są w mieście, które się nie poddaje. Które zna uchodźczy los jak żadne inne miasto w Europie. Które wie, jak się podnosić z gruzów. I jak kroczyć do wolności. 1 sierpnia 1944 r. to data, która była jednym z etapów polskiej drogi do bezpieczeństwa i suwerenności.

Chwała bohaterkom i bohaterom Powstania!

Szczegółowy kalendarz obchodów znajduje się na stronie: um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.

Prezydent Rafał Trzaskowski podczas spotkania z Powstańcami Warszawskimi z okazji obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Zobacz galerię (2 zdjęć />)
Konferencja prasowa 78. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego