null

Codzienny stan wojenny w 40. rocznicę 13 XII

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kampania społeczno-edukacyjna: Bohaterowie naszych wolności. 13 grudnia 2021 r. obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Warszawa z czasu stanu wojennego – stołeczne instytucje przygotowały aplikacje, wystawy, koncerty, spektakle i spacery historyczne. Opowiadają o dramatycznych wydarzeniach roku 1981 i codzienności tamtego okresu.

Dom Spotkań z Historią (DSH) przygotował nową odsłonę aplikacji „Wasza Warszawa”, dzięki której odkrywać można Warszawę z czasu stanu wojennego i lepiej wyobrazić sobie codzienne w niej życie. Wspomnienia świadków tamtych wydarzeń poznać będzie można w serwisie relacjebiograficzne.pl oraz – artystycznie przetworzone – w spektaklu Story Lab „1981. Stan wojenny”. Na warszawiaków czekają też spacery po warszawie stanu wojennego, a także wystawa „Kiedy tarczą był śmiech” przygotowana przez Muzeum Karykatury. Warszawskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uświetni też występ białoruskiego Volnego Choru. Zaplanowano specjalny pokaz filmu o śmierci Grzegorza Przemyka.

Wspomnienia z okresu stanu wojennego dla większości z nas są dramatyczne, podniosłe, pełne emocji, ale niektórzy wracają pamięcią do codziennych drobiazgów. Dzięki opowiadaniom ludzi pamiętających ten czas, młodsze pokolenia mogą dowiedzieć się, jak wyglądało wtedy życie. Czterdzieści lat po tamtym grudniu mamy okazję z pewnym dystansem spojrzeć na to, co wydarzyło się w naszym kraju i w naszych domach. Myślimy także o ludziach, którzy wtedy, mimo trudnej rzeczywistości, starali się po prostu normalnie żyć, podtrzymywać na duchu swoje rodziny i nie tracić nadziei, że Polska będzie wolna i demokratyczna. Dlatego zachęcam warszawianki i warszawiaków do udziału w wydarzeniach przygotowanych przez stołeczne instytucje kultury z okazji 40. rocznicy stanu wojennego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Możliwość spojrzenia na czas stanu wojennego z perspektywy, która jest bliższa codzienności, jednak z pełną świadomością znaczenia tamtych wydarzeń dla historii kraju – tak można opisać tegoroczne obchody rocznicy.

Dlatego tak ważny jest wielogłos wspomnień i indywidualnych spojrzeń: od relacji opozycjonistów przez opowieści zwykłych ludzi aż do świadectw osób, które stanęły po stronie władzy lub po prostu starały się „żyć własnym życiem” – mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.

Wystawę  „Kiedy tarczą był śmiech” (Galeria W-Z) oglądać można ją do końca roku. Od 11 grudnia – na stronie Relacjebiograficzne.pl dostępne będą opowieści świadków stanu wojennego, dzień później oficjalna premiera nowej odsłony aplikacji „Wasza Warszawa”  i koncert białoruskiego Volnego Choru.  Szczegółowy program wydarzeń na stronie DSH.

Bohaterowie Naszych Wolności

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m.st. Warszawa wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką rozpoczyna także kampanię społeczno-edukacyjną. 13 grudnia w Kinototece o 18.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana M. Matuszyńskiego, zrealizowany w oparciu o reportaż Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem.

Częścią wydarzenia będzie debata przed projekcją, w której wezmą udział adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Magdalena Rigamonti, dziennikarka, pomysłodawczyni powstania filmu oraz Cezary Łazarewicz. Wprowadzenie przed filmem wygłosi reżyser Jan P. Matuszyński.Temat rozmowy to  przedstawienie punktów widzenia trzech środowisk, odciskających piętno w walce z każdy reżimem – dziennikarzy, adwokatów i twórców.

Zaproszenie na projekcję i debatę kierowane jest do uczniów, młodzieży – szczególnie maturzystów, aplikantów zawodów prawniczych oraz do wszystkich zainteresowanych mechanizmami władzy i rolą prawdy w walce o demokrację i wolność. Uczestnicy będą mówić jak opowiadać o historii, jak edukować w zakresie praw człowieka, czy kultura przez to, że jest nośnikiem emocji lepiej dociera do świadomości obywateli? Dlaczego 40 lat po zabójstwie Przemyka wciąż trzeba bronić podstawowych praw takich jak prawo do sprawiedliwego procesu? Podczas wydarzenia kręcony będzie reportaż.

Pytamy o cenę buntu przeciwko władzy. Czy sprzeciw ma sens? Dlaczego populistyczne poglądy mają taką popularność? Jak edukować o prawach człowieka? – zapowiada Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka Warszawy. – Celem kampanii jest uświadomienie konsekwencji wynikających z funkcjonowania autorytarnego systemu, w którym wszystkie instytucje w tym w szczególności wymiar sprawiedliwości podlegają woli politycznej jednej partii – dodaje.

 

Na wydarzenie w Kinotece obowiązują zapisy. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: zapisy@bohaterowienaszychwolnosci.pl

Ze względu na istniejące obostrzenia sanitarne wprowadzone w związku z pandemią SARS-CoV-2, informujemy, że limit osób mogących wejść na pokaz filmu wynosi łącznie 250 osób, przy czym 130 osób może być niezaszczepionych.

Dlatego też osoby, które zdeklarują okazanie paszportu szczepienia przeciwko COVID będą mogły wejść poza limitem 130 osób. Prosimy zatem przy zapisywaniu się o wpisywanie w mailu deklaracji, czy przy wejściu okazany zostanie paszport covidowy. To ułatwi zaplanowanie liczby osób na sali i informowanie, czy limit został wyczerpany oraz pozwoli na uniknięcie nieporozumień. Serdecznie prosimy o zrozumienie.


.