null

Co warszawscy uczniowie wiedzą o klimacie?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiceprezydent Renata Kaznowska z laureatami Wielkiego Testu Wiedzy o Klimacie w Warszawie
Autor: Szymon Pulcyn

290 uczniów z 25 warszawskich szkół średnich wzięło udział w Wielkim Teście Wiedzy o Klimacie, który zorganizowano w 6 polskich miastach. Zwyciężczyni rywalizacji w stolicy uzyskała jednocześnie najwyższy wynik spośród wszystkich 880 uczestników testu.

Czym jest ewapotranspiracja i wymuszenie radiacyjne? Które cząstki zawieszone w atmosferze sprzyjają ochładzaniu klimatu? Ile wody może retencjonować 1 kilogram torfu? Gdzie występuje lądolód? Jaka gałąź gospodarki ma największy udział w emisjach bezpośrednich gazów cieplarnianych? To tylko niektóre z 60 pytań, na które podczas Wielkiego Testu Wiedzy o Klimacie odpowiadali uczniowie.

Przedstawiciele ze stolicy poradzili sobie bardzo dobrze. Najwyższy średni wynik (46 punktów) uzyskało IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. Laureatami warszawskiej rywalizacji zostali: 

  • 1. miejsce – Maja Podleśna z XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (56 punktów)
  • 2. miejsce – Eryk Bednarczuk z XXVII LO im. Tadeusza Czackiego (54 punkty)
  • 3. miejsce – Maja Pakuła z LXXVI LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (48 punktów).

Zwyciężczyni warszawskiej rywalizacji liczbą zdobytych punktów pokonała również uczniów z innych polskich miast.

Rzetelna wiedza naukowa uwzględniająca współczesne wyzwania i zagrożenia to najskuteczniejszy sposób, by podejmować działania służące spowolnieniu zmian klimatycznych i wypracować rozwiązania na przyszłość – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje: – Jesteśmy zdeterminowani, aby ambitna polityka klimatyczna wyznaczała priorytety Warszawy na następne dekady. Nie możemy jednak tego osiągnąć bez mieszkanek i mieszkańców Warszawy, a w szczególności bez wsparcia młodego pokolenia.

Jako stolica chcemy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. oraz stać się miastem neutralnym klimatycznie najpóźniej do 2050 r. Realizujemy już wiele inicjatyw, aby osiągnąć ten cel. Ale potrzebne jest również wsparcie innych. To budujące, że warszawscy uczniowie tak wiele wiedzą o klimacie. To dobry prognostyk na przyszłość, aby skutecznie walczyć z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych i móc się do nich dostosować – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Test odbywał się jednocześnie w 6 miastach Polski: Gdańsku (uczniowie z Trójmiasta), Katowicach (uczniowie z aglomeracji śląskiej), Lublinie, Opolu, Wrocławiu i w Warszawie. Łącznie we wszystkich miastach wzięło w nim udział 880 uczniów.

Organizatorem testu była Gazeta Wyborcza. Wydarzenie było objęte honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Aula na Uniwersytecie Warszawskim wypełniona uczniami biorącymi udział w Wielkim Teście Wiedzy o Klimacie
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Wiceprezydent Renata Kaznowska z laureatami Wielkiego Testu Wiedzy o Klimacie w Warszawie