null

Co słychać u pszczół z metra na Kabatach?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pszczoły w ulu z logo Metra Warszawskiego_dookoła łąka kwietna
Autor: Metro Warszawskie

Kabackie pszczoły czują się świetnie w pasiece prowadzonej przez warszawskie metro na Stacji Techniczno-Postojowej. Pszczelarze z Kabat zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy, a pracowite owady – korzystając z kwitnienia akacji – znoszą do uli nektar z kwiatów tego drzewa.

Pszczoły są w dobrej kondycji, co nie było oczywiste ze względu na ciepłą zimę, która zwykle zwiastuje namnażanie się chorób. Na szczęście pszczele rodziny z Kabat mają się nieźle i pierwsze miodobranie było bardzo udane – mówi Janusz Kowalski, bartnik opiekujący się ulami w pasiece na południowym krańcu pierwszej linii metra.

Zebrany miód rozlewany jest na terenie STP Kabaty do małych słoiczków o pojemności 115 ml, które są następnie etykietowane. Taki słoiczek można zdobyć na wszystkich miejskich, plenerowych imprezach, w których swoje stoisko rozstawia Metro Warszawskie.

Lipy, akacje i łąki kwietne

Obecnie na terenie STP Kabaty znajduje się siedem uli, w każdym po około 20 tys. pszczół (pod koniec sezonu rodziny będą dwukrotnie większe). Dogląda ich wykwalifikowany pszczelarz. Podczas prac w pasiece każdy z uli należy otworzyć, wyjąć ramki i ocenić kondycję pszczół. Jeśli jest taka konieczność – pracowitym owadom podaje się leki. Obecnie w ramkach widać sporo drugiego już, tegorocznego urobku, dlatego w ciągu najbliższych tygodni odbędzie się kolejne miodobranie. Tym razem będzie to miód akacjowy lub akacjowo-lipowy – jeśli lipa zakwitnie w najbliższych dniach.

Zdaniem bartnika – pana Janusza – pszczoły mają na Kabatach bardzo dogodne warunki do bytowania. Na terenie STP znajduje się długa aleja lipowa (ok. 200 drzew), są dostępne także akacje, a za ogrodzeniem STP rozciąga się Las Kabacki – z bogactwem przeróżnych gatunków drzew. Dodatkowo na terenie kabackiej stacji techniczno-postojowej wysiewane są też łąki kwietne.

20 maja – Dzień Pszczoły

Oprócz łąki położonej bezpośrednio przy ulach, na terenie STP są jeszcze trzy podobne, a ich łączna powierzchnia to niemal 1000 m kw. Jedna z nich – przy stawie, z którego korzystają kabackie kaczki – została założona niedawno, bo jesienią ubiegłego roku. Rosną tu takie rośliny, jak m.in.: ślazówka letnia, słonecznik zwyczajny, wiesiołek, rudbekia omszona, krowiziół zbożowy, nachyłek barwierski i jeżówka purpurowa.

Jednak na tym nie koniec ukwiecania STP Kabaty. W tym roku – na kolejnych 300 m kw. – powstanie jeszcze jedna tego typu łąka. Pszczoły z metra na Kabatach, które za parę dni będą miały swoje święto (20 maja to Dzień Pszczoły), mogą czuć się już zaproszone.

Pszczelarz w białym, ochronnym stroju wyciąga ramkę pszczelą z ula z logo Metra Warszawskiego_dookoła łąka i inne ule
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Pszczoły w ulu
Słoiczki z miodem z napisem: "Miód naturalny wielokwaitowy z własnej pasieki Metra Warszawskiego Sp. z o.o."
Kwitnąca łąka kwietna