null

Co będzie się działo w Pawilonie Tańca nad Wisłą?

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Już wkrótce, miejsce znane warszawskiej publiczności jako Muzeum nad Wisłą, tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zamieni się w Pawilon Tańca i Innych Sztuk Performatywnych. Właśnie rusza konkurs na roczną koncepcję kuratorską tego miejsca. Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 września.

Pomysły na program realizowany w Pawilonie Tańca i Innych Sztuk Performatywnych mogą zgłaszać kuratorki i kuratorzy, a także kolektywy artystyczne. Zgłoszenia są przyjmowane przez specjalny formularz zamieszczony na stronie pawilontanca.pl do 1 września. Należy opisać swoje doświadczenie zawodowe oraz pomysł na pierwszy rok funkcjonowania nowego miejsca, a także przedstawić koncepcję kuratorską.

Po zapoznaniu się ze zgłoszeniami jury konkursu zaprosi wybrane osoby do drugiego etapu. Będzie on polegał na prezentacji przedstawionych w zgłoszeniu koncepcji programowych. Analizowana będzie nie tylko strona artystyczna, ale także praktyczne możliwości jej realizacji w ograniczonym czasie i przyjętym budżecie. Zwycięska koncepcja kuratorska zostanie ogłoszona w listopadzie.

Projektowane działania Pawilonu nad Wisłą są odpowiedzią na pojawiającą się od lat w postulatach środowiska potrzebę stworzenia domu tańca, performansu i choreografii – podkreśla wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra.

Nowa kulturalna przestrzeń

Proces tworzenia i projektowania pilotażowego programu tanecznego w Pawilonie nad Wisłą zainicjowało stołeczne Biuro Kultury. Do rozmów o nowym miejscu zaproszono warszawskie środowisko artystek i artystów, przedstawicieli tańca i performansu oraz inne instytucje i organizacje działające na rzecz kultury. Nad badaniami i konsultacjami środowiskowymi czuwało Warszawskie Obserwatorium Kultury, które przeprowadzi także ewaluację rocznego pilotażu w nowej przestrzeni.

Zanim Pawilon nad Wisłą zmieni swoją funkcję, będzie wymagał modernizacji i dostosowania do produkcji wydarzeń tanecznych. Prace remontowe mają rozpocząć się pod koniec tego roku, tak by pilotażowy program mógł wystartować w połowie 2025 roku.