null

Ciepłe kaloryfery przy Brzeskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wczoraj rozpoczęło się uruchamianie instalacji centralnego ogrzewania w kamienicy przy Brzeskiej 20 na Starej Pradze. Do końca roku ciepło sieciowe dotrze do kilkunastu miejskich budynków na Pradze-Północ.

W 2022 roku łącznie ponad 600 lokali należących do Miasta Stołecznego Warszawy zostanie podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Za kilka dni ciepłownicy pojawią się po sąsiedzku –przy Brzeskiej 19 , następnie będzie można ich spotkać m.in. przy Ząbkowskiej, Szwedzkiej czy Wileńskiej.

Staramy się, żeby w Warszawie mieszkańcy wszystkich dzielnic mieli równe prawa i taki sam standard życia. Jakość życia opiera się na podstawowych zasadach, jak chociażby posiadanie centralnego ogrzewania. Jesteśmy zdeterminowani, żeby wszyscy mieszkali w kamienicach doposażonych w centralne ogrzewanie - i to robimy! – deklaruje Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Zmiana jest ogromna, bo jeszcze w 2008 roku tylko 9 nieruchomości mieszkalnych (zaledwie 2 procent budynków należących w całości do miasta w dzielnicy Praga-Północ), było wyposażonych w dostęp do centralnego ogrzewania i ciepłej wody z sieci ciepłowniczej. Do końca 2022 r. w ramach realizacji programu „Ciepło sieciowe w budynkach komunalnych” będzie to już ponad 60 proc. lokali w budynkach należących do miasta. 

Przez 6 lat podłączyliśmy do miejskiej sieci ciepłowniczej 2700 lokali na Pradze-Północ w 109 nieruchomościach. To bardzo dobry wynik, szczególnie, że od 2016 roku na ten cel przeznaczonych zostało z budżetu Miasta Stołecznego Warszawy ponad 40 milionów złotych. W tym roku do tej listy będziemy mogli dopisać kolejne budynki, poprawiając znacząco warunki życia naszych mieszkańców – mówi Ilona Soja-Kozłowska burmistrz dzielnicy Praga-Północ. 

Kamienica przy Brzeskiej 20 rozpoczyna akcję podłączeń w dzielnicy. Poza budową sieci poza budynkiem, wykonywane są instalacje wewnętrzne – m.in. montowane kaloryfery, rozprowadzanie rur do wszystkich mieszkań.

Zadowolonych lokatorów przy Brzeskiej 20 nie brakowało. Wczoraj wielu mieszkańców czekało na moment, gdy w kranie poleci ciepła woda, a nowe kaloryfery zaczną grzać. Wśród nich był Wiktor Skowroński, 83-letni emerytowany aktor. 

Jestem bardzo zadowolony. Rozmawiałem z sąsiadami, oni również są bardzo szczęśliwi. Sąsiad, który ma ponad 90 lat też chciał być przy podłączeniu, specjalnie przyjechał rano na Brzeską. To dla nas wielkie wydarzenie – mówił pan Wiktor.

Zobacz galerię (2 zdjęć)