null

Choreograficzna wystawa Ani Nowak niebawem w MSN-ie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Autor: MSN

W piątek, 28 lipca, w Muzeum nad Wisłą otworzy się nowa wystawa „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i gościnie”. Jej motywem przewodnim jest poszukiwanie nowych sposobów przeżywania żałoby rozumianej jako żal po utracie praw, zdrowia oraz bliskich.

Osią ekspozycji jest twórczość Ani Nowak. Obok performansów choreografki, wykonywanych zarówno przez nią samą, jak i przez inne osoby, zobaczyć będzie można także prace stworzone w różnych technikach – od fotografii po rzeźbę. W przestrzeni wystawy znajdą się też obiekty nieartystyczne, których historia powstania czy dawne znaczenie wnoszą dodatkowe tropy do świata, do którego Ania Nowak zaprasza publiczność.

Poetycki tytuł jest zapożyczony z pracy Kissing Doesn’t Kill: Greed and Indifference Do (1989) [Pocałunek nie zabija. Zabijają chciwość i obojętność] kolektywu Gran Fury, który w latach 80. i 90. XX wieku zajmował się aktywizmem w czasach epidemii HIV/AIDS w USA. Były to kolorowe banery z wizerunkami całujących się par, głównie jednopłciowych.

Ania Nowak zaprosiła do współpracy w ramach wystawy m.in. Ig May Engel (wykona niezatytułowany performans Ani Nowak) czy Alicję Czyczel i Natalię Oniśk (wykonają fragment performansu Ani Nowak Golden Gate). Artystka poszerza grono prezentowanych twórców o Sin Wai Kin, Nancy Grossman, Petrit Halilaj, Kim Lee, Alicję Żebrowską czy Wojciecha Weissa. Część z nich nigdy jeszcze nie była prezentowana w Polsce, ekspozycja będzie więc okazją do poznania twórczości takich osób, jak na przykład Tee A. Corinne, Tessa Boffin i Liz Rosenfeld.

O artystce

Ania Nowak (ur. 1983) zajmuje się choreografią. W swojej praktyce bada pożądanie, kruchość i gniew jako mechanizmy przemiany istniejących struktur opartych na wykluczeniu. Tworzy solowe i grupowe performanse na żywo, wideoperformanse, instalacje i teksty, w których przepracowuje znaczenie przyjemności, choroby, intymności, bólu, seksualności, klasy i dostępności, by stały się kategoriami pozbawionymi binaryzmu i ekskluzywności.

Wystawa będzie czynna od 28 lipca do 10 września 2023 r. Więcej informacji o wystawie znajduje się na stronie: artmuseum.pl.