null

Chodźmy na spacer i to aktywnie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa zawodników nordic walking maszeruje z kijami podczas zawodów w lesie
Autor: Aktywna Warszawa

Bezpłatne zajęcia nordic walking organizuje Aktywna Warszawa oraz stołeczne dzielnice. Już trwają zajęcia na Mokotowie, Ursynowie i Bemowie, a w najbliższy poniedziałek ruszają wspólne treningi na Targówku.

Bardzo lubię nordic walking, do jego uprawiania nie są potrzebne wielkie przygotowania wystarczy dobre nastawienie, chęć zrobienia czego dla siebie, po prostu wystarczy wyjść z domu – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – To świetna forma rekreacji dla osób nie uprawiających intensywnie sportu. Nie każdy jest zaangażowany w treningi czy to piłkarskie, czy biegowe, czy pływackie, ale każdy powinien starać się być aktywny – dla zdrowia, dla higieny psychicznej. Nordic walking to świetny krok w stronę aktywnego stylu życia, gorąco wszystkich namawiam do tej formy ruchu – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Nordic walking to dużo więcej niż „marsz z kijkami”. To uznana na świecie forma rekreacji, która poprawia wydolność oraz – przy prawidłowej technice – wzmacnia całe ciało. A tej prawidłowej techniki – odpowiedniego odepchnięcia się kijami, by angażować w wysiłek górne partie ciała – najlepiej nauczyć się na zajęciach z instruktorem.

Aktywna Warszawa zaprasza na Rozbrat

W czwartek 9 marca ruszają zajęcia organizowane przez Aktywną Warszawę. Zbiórka przed budynkiem Ośrodka Rozbrat przy ul. Rozbrat 26, zajęcia trwają od 18.00 do 19.30.

Jak się ubrać? Nie za grubo, bo jesteśmy w ciągłym ruchu, ale i nie za cienko! Rekomendujemy bieliznę termiczną i kurtkę turystyczną, ponadto czapka, rękawiczki i oczywiście kije do nordic walking – radzi prowadząca zajęcia Mariola Będkowska, prezes Fundacji Trzy Kroki promującej zdrowy styl życia.

Plan treningu wygląda tak: na początku rozgrzewka stacjonarna, a potem 5-7 km marszu przeplecionego ćwiczeniami rozwijającymi technikę chodu. Trasa – ścieżki zielonej Warszawy, okoliczne parki jak park Rydza Śmigłego, park Agrykola, Łazienki, park Ujazdowski oraz nadwiślańskie ścieżki obszaru Natura 2000. Zwieńczeniem cyklu treningów będzie udział w zawodach Szlak Wiosny w ramach Leśnej Triady Biegowej 1 kwietnia w Lesie Sobieskiego w Wawrze. Sprzęt do ćwiczeń można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Już dziś chętni mogą dołączyć do wydarzenia na FB. Jeśli ktoś ma dodatkowe pytania, może napisać do organizatorów: treningi@aktywnawarszawa.waw.pl

Nordic walking w co trzeciej dzielnicy

Zajęcia nordic walking organizują dla mieszkańców też dzielnice. Wiele z nich to projekty z budżetu obywatelskiego.

  • Mokotów – ruszył z zajęciami nordic walking jako pierwsza ze stołecznych dzielnic, już 22 stycznia. Zaplanowano je do 26 listopada. Treningi odbywają się w soboty o 9.00 (godzina) oraz w niedziele również o 9.00 (półtorej godziny). Miejsce – w soboty zbiórka przed kompleksem sportowym przy Niegocińskiej 2A, a niedziele przy siłowni plenerowej przy Jeziornej 4 (nad jeziorkiem Czerniakowskim). Można wypożyczyć kijki u instruktora. Na maj i październik zaplanowano dzielnicowe imprezy nordic walking „Marsz po Zdrowie”, gdzie będzie można sprawdzić się w większej grupie.
  • Ursynów. Zajęcia z instruktorką trwają półtorej godziny, odbywają się już od końca stycznia, zaplanowano je aż do 17 grudnia (z wyłączeniem niedzieli wielkanocnej, 1 maja i 1 listopada). Środa 12.00 - grupa szybsza seniorów, 13.45 - grupa wolniejsza seniorów; sobota 13.00 - marsz średnie tempo + ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, 14.45 – grupa dla początkujących (spokojny marsz + nauka techniki); niedziela (z wyłączeniem lipca i sierpnia) – 12.00 marsz średnie tempo + ćwiczenia fitness, 13.45. Organizator zapewnia sprzęt (kije – po 20 par na grupę) dla uczestników zajęć w każdej grupie. Zbiórka na rogu ul. Kabackiej i Zaruby. Szczegóły dotyczące m.in. zapisów na stronie internetowej dzielnicy Ursynów.
  • Bemowo. Zajęcia też już trwają. Pierwszy semestr od stycznia do czerwca, drugi od września do grudnia. Treningi trwają półtorej godziny, w soboty o 8.30 oraz 10.00, a w środy o 11.00. Zbiórka przy Pomniku Poległych Powstańców na skrzyżowaniu ulic Westerplatte i Grotowskiej. Wstęp wolny, ale trzeba mieć własne kijki. Dokładny harmonogram na stronie dzielnicy Bemowo.
  • Targówek. Zajęcia z instruktorką zaczynają się w najbliższy poniedziałek – 27 lutego. Treningi zaplanowano na godzinę, w poniedziałek o 12.00 oraz w czwartek o 13.30. Będą odbywały się do 22 czerwca, a po wakacjach zostaną wznowione, ale z nowym harmonogramem. Miejsce zbiórki – Park Bródnowski, róg Kondratowicza i Chodeckiej (na skwerze koło schodów).
  • Ochota. Zajęcia ruszają 4 marca. Będą odbywały się do 9 grudnia w sobotę o godz. 9.30 (czas trwania – godzina). Miejsce – Park Szczęśliwicki, zbiórka przy wejściu do parku od ul. Drawskiej.
  • Ursus. Zajęcia ruszą 13 marca, zaplanowano je do 31 października z wyłączeniem wakacji. Trening we wtorki i czwartki o 17.30, trwają godzinę. Zbiórka przy muszli koncertowej w Parku Czechowickim.
  • Śródmieście i Wola również planują zajęcia nordic walking dla mieszkanek i mieszkańców. Trwają jednak jeszcze procedury konkursowe. Szczegóły w najbliższym czasie pojawią się na dzielnicowych stronach.