null

Centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży w nowej odsłonie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Beżowa ściana na korytarzu, na której znajduje się tabliczka z napisem gabinet terapii indywidualnej, w tle widać okrągły stolik z krzesłami
Gabinet w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży | Autor: E. Lach

Przytulne gabinety i komfortowa przestrzeń do rozmów z młodymi pacjentami - tak zmieniło się centrum zdrowia psychicznego, które znajduje się na terenie Szpitala Wolskiego. Pierwsze spotkania ze specjalistami odbędą się jeszcze w grudniu. Warszawa przeznaczyła na inwestycję blisko 7 mln zł.

Specjaliści alarmują, że w ostatnim czasie liczba młodych osób potrzebujących wsparcia w tym zakresie wzrosła dwukrotnie. Dlatego temat psychiatrii dziecięcej jest dla mnie jako prezydenta Warszawy priorytetowy i zapewniam, że dalszy rozwój miejskiej oferty pomocowej w tym zakresie, będzie jednym z najważniejszych tematów mojej kolejnej kadencji, jeśli warszawiacy ponownie obdarzą mnie zaufaniem w nadchodzących wyborach samorządowych – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Miejska oferta wsparcia dzieci i nastolatków w kryzysie psychicznym jest systematycznie rozszerzana.

W trosce o dzieci i młodzież w każdej miejskiej szkole zapewniamy dostęp do psychologa i kontynuujemy program wsparcia psychicznego dla uczniów i ich bliskich oraz dla kadry szkolnej. Otwieramy nowe placówki i zapewniamy również wsparcie specjalistów w miejskich przychodniach i szpitalach - w zeszłym roku z opieki psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej skorzystało blisko 9 tys. młodych pacjentów, którym udzielono ponad 52 tys. porad i konsultacji – podsumowuje prezydent.

W Warszawie działa również sieć blisko 30 miejskich poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Pomoc specjalistów ze Szpitala Wolskiego

W Szpitalu Wolskim od 2021 r. realizowano unijny program środowiskowego wsparcia dla dzieci i młodzieży POWER, którego głównym założeniem była holistyczna pomoc dla pacjentów i ich bliskich na terenie Woli. Tą formą pomocy objęto ponad pół tysiąca rodzin. Ponieważ program unijny dobiega końca, Warszawa chce kontynuować to wsparcie w ramach miejskiego projektu, zmieniając nieco jego formułę.

Na terenie Szpitala Wolskiego znajduje się również Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, które obecnie mieści się w pawilonie nr 11.

Aby zapewnić komfort zarówno pacjentom, jak i personelowi placówki, Warszawa przeznaczyła na przebudowę oraz wyposażenie nowego wolskiego centrum zdrowia psychicznego, niemal 7 mln zł. Jeszcze w grudniu będą się tu mogli zgłaszać pierwsi pacjenci, a co ważne wizyty odbywają się bez skierowania. Placówka oferuje dzieciom i nastolatkom w kryzysie psychicznym m.in. psychoterapię indywidualną i grupową, konsultacje rodzinne, warsztaty i grupy dla rodziców – wylicza prezydent.

Z oferty Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego na Woli mogą również korzystać szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją i opieką nad dziećmi. 

Dr nauk med. Cezary Żechowski, specjalista psychiatra dzieci i młodzieży, kierownik oddziału dziennej rehabilitacji psychiatrycznej dla młodych pacjentów, podkreśla rolę kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży w kryzysie: – Zaczęliśmy od wsparcia w dramatycznym dla młodych ludzi momencie, jakim była pandemia. Chcemy z zespołem kontynuować pomoc dzieciom i nastolatkom najbliżej ich otoczenia, środowiska, w którym codziennie funkcjonują. Korzystamy z najnowszych narzędzi i rozwiązań terapii, nawiązaliśmy również współpracę międzynarodową  z innymi specjalistami w dziedzinie psychiatrii.

Do zapisania się do wolskiego centrum zdrowia psychicznego dla młodych pacjentów, nie jest potrzebne skierowanie, wyjątkiem jest oddział rehabilitacji psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, gdzie skierowanie jest wymagane.

Jak zmieniło się wolskie centrum zdrowia psychicznego?

Jak dodaje Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną, zakres inwestycji w Szpitalu Wolskim polegał na przebudowie pomieszczeń pierwszego piętra pawilonu nr 11 i objął kompleksowe prace projektowe, wielobranżowe roboty budowlane oraz zakup i montaż wyposażenia pomieszczeń. W ramach wyposażenia ze środków miasta zakupiono m.in. narzędzia do diagnozy psychologicznej, narzędzia terapeutyczno-diagnostyczne (gry, zabawki, artykuły papiernicze, materace), narzędzia terapeutyczne do wspomagania integracji sensorycznej, technik relaksacyjnych i zajęć wyciszających, sprzęt komputerowy, meble medyczne i meble biurowe.

Po modernizacji piętra, na terenie 460 m kw. powstało 10 komfortowych gabinetów przystosowanych do prowadzenia terapii indywidualnej i rodzinnej, dwie sale do prowadzenia terapii grupowej, gabinet pielęgniarski i zaplecze socjalne. Do dyspozycji pacjentów, w celach terapeutycznych będzie również ponad 120-metrowy taras w budynku oraz plac zabaw i ogród sensoryczny o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m. kw., które znajdują się w pobliżu pawilonu nr 11 na terenie Szpitala Wolskiego – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Pomoc specjalistów w miejskich placówkach

W ramach opieki psychiatrycznej dla dzieci i nastolatków, w Polsce funkcjonuje III poziomowy system. Pierwszy poziom to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, w których świadczenia udzielane są w trybie ambulatoryjnym, przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady. Przeznaczone są dla osób, które nie wymagają diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii.

W ramach tego poziomu w miejskich podmiotach funkcjonuje 8 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży m.in. na terenie Śródmieścia, Woli, Ursusa, Ochoty, Bielan, Białołęki, Wawra.

Gdzie zadbać o zdrowie psychiczne młodych?

Drugi poziom opieki psychiatrycznej obejmuje funkcjonowanie centrum zdrowia psychicznego, gdzie młodzi pacjenci mają dostęp do szerszego zakresu świadczeń, niż w ośrodkach opieki psychologicznej. Na tym poziomie są pod opieką lekarzy psychiatrów oraz prowadzona jest bardziej zaawansowana opieka terapeutyczna. Centra obejmują opieką psychiatryczną pacjentów, którzy mają już za sobą terapię w ośrodkach pierwszego poziomu referencyjnego. Wsparcie w tym zakresie oferuje 8 miejskich podmiotów leczniczych m.in. poradnie na Żoliborzu, Woli, Ursynowie, Ochocie, Pradze-Północ i Pradze-Południe.

Najbardziej specjalistyczną pomoc w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego (III poziom referencyjny) udzielają wysokospecjalistyczne placówki, do których wymagane jest skierowanie. Adresy podmiotów znajdują się na stronie: nfz.gov.pl.

 

Na tle białej ściany z szarym napisem środowiskowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży stoi mężczyzna w ciemnej marynarce, dżinsach i jasnej koszuli i przemawia do mikrofonu na statywie. Po obu stronach stoją kobiety i mężczyźni, uczestnicy wydarzenia
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Korytarz z jasną podłogą i beżowymi ścianami oraz kolorami krzesłami i sofa dla pacjentów. Z korytarza widać otwarte drzwi do gabinetów terapeutycznych
Grupa osób zwiedza pomieszczenie z szarymi ścianami i drewnianą podłoga, gdzie znajdują się białe prostokątne stoliku z krzesłami
Pomieszczenie z białymi ścianami i jasną drewnianą podłogą, gdzie po lewej stronie stoją prostokątne białe stoły z krzesłami, a po lewej stronie pod ścianą z białą tablica do pisania, stoi rząd kolorowych krzeseł
Wysokie pomieszczenie z białymi ścianami i jasną drewnianą podłogą gdzie stoją białe stoły i krzesła - w tle widać okno z wyjściem na taras
Przeszklony taras z jasną posadzką - w tle widać pobliskie budynki